Menu
Úvod  ›   › 

Vztah na dálku: Má vůbec naději?

Dostal práci daleko od vás? Bydlíte daleko a sestěhování zatím nepřipadá v úvahu? Pokud dodržíte určitá pravidla, může i vztah na dálku uspět.

Každý člověk, který má zkušenost se vztahem na dálku, ví kolik radosti ale i bolesti je v něm obsaženo. Dlouho očekávané a plánované návštěvy a potom smutek, když se zase na dlouho musíte rozloučit. Má tedy vůbec vztah na dálku naději na přežití, nebo je předem odsouzen k záhubě?

Odborníci tvrdí, že úspěch vztahu na dálku závisí na individuálních charakteristikách partnerů. To, co může být výhodou pro jeden pár, mohou ostatní pociťovat spíš jako nevýhodu. Navíc je důležité, kolik času trávíte odděleně a jaké jsou jejich vztahové plány do budoucna. Většina lidí začíná vztah s předpokladem, že na něm bude dále pracovat a rozvíjet ho. Pokud se však situace změní a jeden z partnerů se odstěhuje na vzdálenější místo, je potřeba vyvinout mnohem větší úsilí, aby se vztah udržel.

Důležité jsou rovněž cíle, které jste si v rámci vztahu dali. Existuje v budoucnu možnost sestěhovat se spolu? Jaké důsledky vyplývají z vašeho oddělení? Zjistěte, proč spolu vlastně jste? Pořád je lepší variantou, pokud jste spolu, protože si jeden druhého vážíte, i když vás dělí velká vzdálenost, než kdybyste žili v jednom bytě a vaší hlavní vztahovou motivací bylo to, že není nikdo lepší po ruce.

Pravidla přežití

Pro udržení vztahu na dálku je stěžejní jasná komunikace. Oba dva byste měli rozumět tomu, že oddělení neznamená automaticky konec vztahu. Pokud vztah chcete skutečně udržet a je pro vás důležitý, máte k dispozici spoustu komunikačních prostředků: telefon, internet, mailovou komunikaci, nebo romantické dopisy. Kdykoli jste potom spolu, měli byste si projevovat co nejvíce svou lásku.

V době, kdy budete každý sám budete z těchto okamžiků čerpat sílu i důvěru do příští schůzky. Jasná komunikace s vyjadřováním pocitů, potřeb, myšlenek, přání, očekávání i obav je základem každého vztahu; a ve vztahu na dálku je ještě důležitější. Důvěra je nejlepší a v podstatě také jedinou ochranou vztahu před nevěrou.

Ve fungujícím vztahu jsou k sobě partneři upřímní a neustále přicházejí s novými kreativními způsoby, jak obohatit a posílit svůj vztah. Nebojte se mluvit o svých pocitech, které vyplývají z vaší separace, je důležité ventilovat i nepříjemné emoce. Na druhou stranu, pokud je většina vašich setkání laděna pouze negativně, jde o varovný signál, že vztah přestává fungovat. Pro nefunkční vztah svědčí i skutečnost, kdy nejsou dlouhodobě sdíleny myšlenky, pocity a potřeby. Hromadí se mezi vámi nesplněné sliby, frekvence kontaktu se zmenšuje a v podstatě nevíte, o čem byste si spolu povídali (o plánování společné budoucnosti ani nemluvě)? Potom raději svůj vztah na dálku ještě jednou přehodnoťte.