Menu
Úvod  › 

Nejlepší trénink, když se vám nic nechce

Znáte ty dny, kdy jste tak líní, že se vám nechce vůbec nic, natož cvičit. Víme, jaký trénink vám udělá dobře a zvládnete ho i tehdy, když jste moc líní.

Jsou dny, kdy byste nejraději ani nevstali z postele a při nejlepší vůli si nedokážete představit, že byste se zvedli a šli cvičit. Možná jste zrovna někde na služební cestě, nebo jinde, kde ani nemáte podmínky a vybavení ke cvičení a svádí vás to, abyste nedělali vůbec nic. Ale jakékoli cvičení a pohyb je lepší než nic. A navíc existují i tréninky a sestavy, u nichž se vůbec nemusíte zvednout z pohovky. Je samozřejmé, že energetickým výdejem se tyto cvičební sestavy nemohou rovnat se starým dobrým během nebo jakoukoli jinou aerobní aktivitou, ale spálíte u nich kalorie, posílíte svaly a zlepšíte kondici. Odborníci navíc doporučují denně alespoň půlhodinové cvičení k udržení zdravotního stavu bez výraznějších komplikací.

Sedavé zaměstnání a vůbec způsob života, při kterém trávíte většinu času shrbeni za stolem, si vybírá daň v podobě shrbených zad, svěšených ramen a celkově ochablých svalů. Přitom stačí jen málo, abyste se udrželi ve formě, i když se vám vůbec nechce hýbat:

1. Protáhněte se.

Začněte úplně jednoduše a zvolna. Ani kvůli tomu nemusíte vstávat. Odborníci už dávno zjistili, že důkladný strečink je stejně tak důležitý jako samotné cvičení. Kvalitní protáhnutí působí totiž blahodárně na vaše ohebnosti i rozsah pohybu. Zvyšuje krevní zásobení svalů a povzbudí je k aktivitě, což je přesně to, co ve svém rozpoložení potřebujete. Klidně zůstaňte ležet nebo sedět na pohovce a protahujte si pozvolnými pohyby jednotlivé svalové skupiny. Velmi pravděpodobně vás poté opustí nejhorší únava a lenost a budete nabuzení k dalšímu pohybu.

2. Zkuste jógu.

Jóga má spoustu povzbuzujících pozic a navíc vám stačí skulit se z pohovky dolů na zem. Vyzkoušejte například pozici dítěte, pozici blaženosti, pozici mrtvoly, nebo pozici hrdiny v lehu. I když na vás nekladou žádné zvláštní nároky, uvolní vám celé tělo, uleví od tlaku v dolní části páteře, otevřou kyčle a zvýší přítok krve do mozku. Takže kromě uvolňujícího efektu vás zároveň i povzbudí a dodají vám energii.

3. Využijte televizní reklamy.

Nechce se vám převlékat do cvičebního a jste rádi, že jste rádi? Využijte pro cvičení bloky televizních reklam. Během nich se vždy postavte před pohovku a udělejte například sérii dřepů, kliků, nebo zkracovaček. Zkusit také můžete výdrž v prkně, kdy efektivně posílíte většinu svalových skupin.

4. Dejte si schody.

Už se nemůžete dočkat, až se svalíte v obýváku před televizi a nezvedne vás nikdo a nic na světě? Ještě předtím si dejte předsevzetí, že po dobu pěti minut budete rychle vybíhat schody u vás v domě. Pět minut vás nezabije, ale přitom povzbudíte svůj krevní oběh i metabolismus a budete se cítit mnohem lépe, než když rovnou zalehnete na pohovku.

5. Jděte na procházku.

Procházku zvládnete i ve stavu největší a příšerné únavy. Obujte si boty a vyrazte ven - alespoň obejít pár bloků, nebo vyvenčit psa do parku. S minimálním úsilím tak dosáhnete maximálního efektu, kdy prospějete svému duševnímu i fyzickému zdraví. Pokud vás pouhé procházení nudí, pořiďte si do sluchátek hudbu, která je vám příjemná, nebo v poslední době velmi populární audioknihy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
15minutový trénink: 3 pohyby, 300 svalů
Velký přehled cvičení na různé části těla
Signály, že byste měli změnit cvičení
Zvyky lidí, kteří nikdy nevynechají trénink
Nenápadné signály, že jste přetrénovaní
Intezivní trénink, který můžete cvičit doma v obýváku
Největší chyby, kterých se dopouštíte po cvičení