Menu
Úvod  › 

Menstruační tampony: Skrytý zabiják

Používáte je každý měsíc a nejspíš vám přijdou zcela neškodné, přitom vám mohou zničit zdraví, nebo dokonce zabít. Řeč je o menstruačních tamponech.

Určitá forma menstruačních tamponů se používala už ve starém Egyptě, kdy ženy při menstruaci nosily závitky ze změkčeného papyru. Nicméně tampony v podobě, v jaké je známe dnes, byly vyvinuty ve třicátých letech dvacátého století. Postupem času si na ně ženy zvykly a uvítaly je jako možnost prožívat menstruaci mnohem pohodlněji a dopřát si větší svobodu pohybu než při používání klasických vložek.

Hrozba jménem TSS

Nicméně v sedmdesátých a osmdesátých letech se začalo mluvit o zvyšujícím se počtu obětí syndromu toxického šoku (TSS) mezi uživatelkami menstruačních tamponů. Jen ve Velké Británii bylo například v roce 1980 osm set případů a osmatřicet úmrtí. Studie ukázaly, že přes sedmdesát procent postižených používalo jednu konkrétní značku vysoce absorpčních tampónu. Poté, co byl produkt stažený z trhu, počet úmrtí v důsledku TSS za jeden rok klesl na třináct.

Příznaky TSS přichází velmi rychle a patří mezi ně vysoká horečka nad třicet osm stupňů, zvracení, průjem a zimnice. Často se také objevuje začervenání očí, závrať, lehká bolest hlavy, bolest svalů a pokles krevního tlaku, který vede k mdlobám. S postupující infekcí se rozvíjí šok, během kterého selhávají ledviny a jater.

Hlavní příčinou TSS je druh bakterií Staphylococcus auteus. Předpokládá se, že vysoce absorpční tampony napomáhají infekci, protože jejich užívání podporuje růst bakterií, tím že menstruační krev nemůže odcházet volně z těla.

Jak se bránit

Používání tamponů se však nemusíte zříkat. Je ale nutné respektovat určitá opatření, která sníží riziko:

- Používejte nejmenší možnou velikost tamponů a často je měňte.

- Nepoužívejte tampony po celou dobu menstruace.

- Zejména v noci používejte pouze menstruační vložky.

- Na konci periody používejte vložky.

- Měňte tampony po čtyřech až šesti hodinách.

- Nepoužívejte tampony při jakékoli nepravidelnosti krvácení.

- Před a po použití tamponu si vždy důkladně umyjte ruce.

I když se TSS rozvíjí v určitých podmínkách, vypadá to, že větší riziko jeho vzniku je u mladých menstruujících dívek. Vědci se také domnívají, že postupem času si ženy vybudují imunitu proti bakteriím Staphylococcus a jsou méně náchylné k rozvoji infekce, proto lékaři doporučují, aby se mladé dívky vyhýbaly použití tamponů v prvních letech menstruace.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak poznám, že jsem těhotná? Bez testu
Mýty o menstruaci
Premenstruační syndrom, časovaná bomba ve vašem těle