Menu
Úvod  › 

Energetické nápoje: Skutečnost, která se vám nebude líbit

Slibují vám energii, bdělost, rychlejší reakci, lepší pozornost a redukci únavy. Co ale ve skutečnosti udělají energetické nápoje s vaším tělem a s čím musíte počítat?

Chutnají jako tekuté lízátko, jsou neuvěřitelně sladké a mají podivně chemickou barvu. Konzumují je studenti, kteří potřebují vydržet učení před zkouškou, řidiči před dlouhou cestou a vůbec kdokoli, kdo potřebuje přemoci spánek a podat mimořádný výkon. Jen v Autrálii za ně lidé utratí víc než pět set milionů dolarů za rok. Jenže problém je v tom, že energetické nápoje nemusí mít na vaše tělo zdaleka takový účinek, který slibují reklamy a jejich efekt může být velmi nepříjemným překvapením.

Problém totiž spočívá, podle lékařů, v tom, že lidé si zvykli nahrazovat energetickými nápoji kávu a konzumují je klidně i několikrát týdně ve velkém množství. Studie, zveřejněná v Medical Journal of Australii, upozorňuje na to, že stále stoupá počet konzumentů energetických nápojů, kteří mají negativní zkušenosti s vedlejšími účinky těchto stimulátorů - srdeční problémy, třes, nevolnosti a bolest hrudníku. Mezi lety 2004 a 2010 stoupl jejich počet o neuvěřitelných čtyři sta procent a více než třetina těchto lidí skončila se svými problémy v nemocnici. Není náhodou, že naprostou většinu takto postižených, tvoří muži. Autoři výzkumu podotýkají, že je tomu tak proto, že reklama na energetické nápoje je agresivně maskulinní a apelují na charakteristiky, jako je síla, tvrdost, výdrž a hrdinství.

Základní ingrediencí energetických drinků je kofein, což je látka, která se velmi dobře absorbuje. Po konzumaci velmi rychle vstupuje do krevního oběhu, roztahuje krevní cévy a nato blokuje v mozku adenosinové receptory. To vede ke zvýšení hladiny takových hormonů, jako je dopamin, serotonin, ale například i adrenalin. Právě tyto hormony zodpovídají za to, že se cítíte "nabuzení", zmizí pocit únavy a zlepší se vám i nálada. Otázkou, kterou však odborníci stále řeší, zůstává, zda energetické drinky skutečně dokáží zlepšovat mentální schopnosti svých konzumentů, nebo zda jde jen o placebo efekt. Studie provedená na Northern Kentucky University měřila reakční čas a míru únavy po konzumaci energetického nápoje a dospěla k nejednoznačnému závěru. Například nejlepšího reakčního času dosáhli ti respondenti, kteří zkonzumovali nejmenší množství energetického nápoje. Problém byl také v tom, že respondenti, kteří vypili větší množství energetického nápoje, byli stimulovaní příliš a dělali mnohem více chyb. Zjednodušeně řečeno je pro naše tělo velmi obtížné zpracovat současně kofein, taurin i cukr, což jsou klíčové složky energetických drinků. Sice se zlepší vaše reakční doba, ale budete mnohem více chybovat a zhorší se i vaše koordinace.

Podle Centenary Institute at Royal Prince Alfred Hospital je konzumace energetických drinků mimořádně nebezpečná pro osoby, které mají problémy se srdcem. Zrádná je jejich konzumace především v tom, že o těchto zdravotních problémech nemusíte mít ani tušení a konzumace energetických drinků může zafungovat jako rozbuška. Energetické drinky totiž jednak stimulují srdeční činnost a zrychlují rytmus srdce a zároveň zvyšují krevní tlak.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč se vám nedaří hubnout, aneb co pít při dietě
Energetické nápoje: Víte, co pijete?
Pravda o light nápojích: Tloustne se po nich
5 důvodů, proč nepít colové nápoje