14.12.2010 - Děti

Lezení, sezení, chůze: Kdy a jak se začíná dítě pohybovat

Kdy by mělo dítě začít sedět a kdy chodit? Co je ještě normální a kdy musíte zbystřit? Nechte se provést po motorickém vývoji dítěte.

V případě motorického vývoje dítěte je důležité uvědomit si, že každé dítě je jiné a různých úrovní pohybového vývoje dosahuje v různém věku. Na druhou stranu je důležité vědět, že děti obvykle prochází vývojovými milníky v určitém pořadí. Takže například by se dítě nejprve mělo naučit dobře sedět, než se začne učit chodit, ale věk, ve kterém začínají děti sedět, se může mezi jednotlivými dětmi lišit.

Následující informace zohledňují průměrný věk, ve kterém děti tu kterou činnost začínají dělat. Pokud dítě jednotlivými vývojovými stupni motoriky neprojde, nemusí to nutně znamenat, že je s ním něco v nepořádku, měli byste mu však věnovat pozornost a případně se poradit s dětským lékařem.

Převalování se


Převalování se ze zad na bříško, z bříška na záda a nakonec i válení sudů patří k nejranějším dětským pohybům. Dítě je jich schopno až v okamžiku, kdy dokáže kontrolovat své ruce, nohy a tělo. Před tímto stádiem leží dítě pouze na zádech a dělá nekontrolovatelné pohyby. Poté začne zapojovat ruce a v pozici na bříšku je schopné pootočit se kousek kolem své osy, teprve po dalším posilování, má dost síly na to, aby se otočilo ze strany na stranu. Ze zad na bříško je schopné se převalit obvykle mezi pěti a sedmi měsíci. Pokud se mu to podaří před čtvrtým měsícem, jde obvykle pouze o náhodu a nikoli cílené převalení.

Plazení se


Novorozené dítě leží na bříšku s hlavou položenou do strany a nohama lehce pokrčenýma pod břichem. Nožičky staršího dítěte jsou více natažené. Pokud je dítě vzhůru, měli byste ho nechávat na bříšku co nejčastěji, protože si tak posiluje svaly a získává kontrolu nad svým tělem. Vzhledem k syndromu náhlého úmrtí jej však nechávejte spát výhradně na zádech. Kolem dvanáctého týdne začíná dítě zvedat bradičku a ramena nad podložku. Mezi pěti a šesti měsíci je schopné zvednout a udržet hlavu vztyčenou a přenést váhu na předloktí. Mezi šestým a sedmým měsícem se děti obvykle začínají pohybovat s pomocí rukou, často se však nejprve "šoupou" dozadu. Kolem devátého a desátého měsíce se potom začínají plazit dopředu.

Všechny děti však nutně nemusí začít lézt. Některé z nich zjistí, že se na vytoužené místo dostanou rychleji válením sudů a tento způsob pohybu před lezením preferují. Některé se pro změnu pohybují tak, že leží na zádech a přisouvají nohy k zadečku. Žádný z těchto alternativních způsobů pohybu neznamená, že by s dítětem bylo něco v nepořádku.

Sezení


Pokud se pokusíte posadit novorozené dítě, není schopno udržet hlavu vzpřímeně a vsedě jsou jeho záda zakulacená. Ve dvanácti týdnech mu stále hlava velmi záhy "spadne" do strany, ve dvaceti týdnech už by ji mělo být schopno po určitou dobu udržet vzpřímeně. V půl roce věku je většina děti schopna sedět rovně, pokud se mohou zapřít o polštáře a ještě o měsíc později už se zapírají o vlastní ruce. Mezi devíti a desíti měsíci už dítě sedí samostatně a je schopné natahovat se vsedě pro hračky. Mezi desíti a dvanácti měsíci by mělo být schopné ze sedu začít lézt a pak si zase sednout.

Stání a chození


Pokud novorozence podržíte ve vzpřímené poloze na tvrdé položce, bude nohama dělat stejné pohyby, jakoby chtělo začít chodit. Jde o pouhý reflex, který vymizí do osmi týdnů. Pokud stejný pokus uděláte s půlročním dítěte, už bude schopné na nohy přenést svou váhu. Mezi devíti a čtrnácti měsíci je schopné obcházet nábytek, pokud se může pevně držet. Zatímco některé děti začnou chodit právě takto, jiné před sebou tlačí předměty (například židli, nebo kočárek) a učí se chodit s jejich pomocí. Většina dětí začíná chodit kolem třináctého měsíce, ale rozptyl v chození je široký a pediatři většinou udávají rozmezí mezi devíti a patnácti měsíci. Některé děti přitom nechodí ještě ani v osmnácti měsících a přesto je jejich vývoj zcela normální.
Autor: - Eva Samková -

 
Diskuse ke článku (počet reakcí: 7)
28.01. 16:30 Petra | Zmatený článek....
Tak to by mě zajímalo, kdo tohle psal????? Si trošku spletl
01.10. 22:46 LF | proboha
Tenhle odkaz se siri internetem jako mor bez jakehokoliv ved
18.06. 11:33 JV | Tak nevim, moc se mi to nezda.
Tak nevim, zda se, ze pasivni sed by nemel byt:<br /> <a hr
03.03. 09:10 martina | dítě nesmíme posazovat
pokud dítě budeme pasivně posazovat, tj . pokud se není scho
10.05. 21:17 Boža | Děti
Mám vnoučka, který v 18ti měsících sám nechodí. Když se zača
 
 
Vyhledávání
Nejdiskutovanější

Databáze je prázdná!

Partneři

 
http://www.businessinstitut.cz/ - Prestižní studium MBA - Business Institut
http://www.cambschool.cz/ - MBA studium na Cambridge Business School
http://www.esbm.cz/ - - Moderní online studium MBA a LLM (Praha, Brno, Ostrava)
Poradíme vám, jak získat výhodnou nebankovní půjčku ihned na účet.