Menu
Úvod  ›   › 

Jak ušetřit na začátku školního roku?

Začátek školního roku je tradičním náporem na peněženky rodičů. Nevíte, za co platit dřív? Nabízíme vám tipy, jak ušetřit na začátku září peníze a za co se vám rozhodně nevyplatí utrácet.

Konec prázdnin a začátek září jsou tradičním krizovým obdobím pro peněženky rodičů. Nezáleží na tom, zda vaše dítě nastupuje do první třídy, nebo máte doma už ostříleného školáka. Seznam položek, které je potřeba nakoupit, se jeví jako téměř nekonečný. Na druhou stranu za spoustu věcí utrácíte zbytečně a významné částky lze ušetřit:

Odložte nákup trendy věcí

Vaše dítě je sice možná nadšené ze svačinového boxu nebo nového penálu, který jste mu zakoupili v červenci, ale jeho nadšení vydrží přesně do té doby, než zjistí, že vlastní něco úplně jiného než jeho spolužáci, kteří určují trendy. Pokud nemáte doma prvňáčka, použijte alespoň část věcí, se kterými chodilo vaše dítě do školy už vloni a po prvním týdnu školy se vydejte společně na nákup nových věcí. Váš potomek už se stihne rozhlédnout, co letos poletí, a vy se tak vyhnete situaci, kdy bude odmítat nosit a používat úplně nové věci nakoupené s přestihem.

Využijte letní slevy

Myslete už na další školní rok a nakupte v letních slevách, které právě teď probíhají. Několik stovek ušetřených při nákupu teplákové soupravy, bot na tělocvik a dalších položek příští rok zcela jistě oceníte.

Držte se seznamu

Je to zkouška psychické odolnosti a boj kdo s koho. Ze školy jste dostali soupis doporučených pomůcek a potřebných věcí, ale z reklam a dovedně naaranžovaných regálů v supermarketech na vás neustále útočí a přesvědčují vás, že tuhle roztomilou, značkovou věc vaše dítě skutečně musí mít a pokud mu ji nekoupíte, budete za krkavčího rodiče. Nenechte se zviklat a držte se doporučeného seznamu. Svému dítěti dovolte, ať si vybere design, ale množství a druh pomůcek by měl zůstat ve vaší režii.

Využijte e-shopy

Pro základní školní pomůcky, jako jsou například sešity, pera, pastelky a podobně, využijte nabídku e-shopů, kde se dá zboží koupit levněji, než mohou nabídnout kamenné obchody i po slevách.

Zapojte kreativitu

U starších dětí vám to zřejmě neprojde, ale u těch mladších můžete společně zapojit kreativitu a fantazii a vyrobit si originální školní pomůcky sami. Koláž z rodinných fotek například může zdobit nejlevnější verzi penálu s "plastikovou kapsou" na vrchu. Stejně tak můžete dodat osobní rozměr nejobyčejnějším sešitům, které tak budou směle konkurovat mnohem dražším sešitům s obrázky.

Držte značky na uzdě

Už malé děti podléhají posedlostí značkami a podle vzoru svých movitých spolužáků by nejraději nosily oblečení pouze zvučných značek. Čím starší dítě doma máte, tím bude nátlak intenzivnější a soustředěnější. Domluvte se s dítětem na určitém počtu kousků oblečení, které si bude moci vybrat ve značkovém obchodě (a u starších dětí určete i maximální finanční hranici), s tím, že zbytek jeho garderóby vyberete společně v obchodech a v cenových relacích, které uznáte za vhodné vy.