Menu
Úvod  ›   › 

Svatba v kostele ? co vše je dobré o ní vědět?

Svatba v kostele a svatba na úřadu patří mezi hlavní dvě kategorie svateb. Obřady samozřejmě nejsou omezené pouze na tato dvě místa. Svatbu je možné dnes konat na zámku, hradu, parku, v zámecké zahradě, u řeky a na všelijakých místech. Pokud však zvažujete svatbu v kostele, je dobré vědět předem maximum informací.

Chcete-li svatbu v kostele, pak byste měli mít předem jasno, proč tomu tak je. Pěkné prostředí, romantika a okouzlující atmosféra, vám stačit nebude. Církevní sňatek je totiž mnohem víc. Je to slib muže a ženy před bohem. Pro uzavření sňatku v kostele by měly být splněny zásadní podmínky: první podmínkou je, že alespoň jeden ze snoubenců měl být pokřtěný v kostele a věřící. Další podmínkou je, že oba snoubenci uzavírají svou první svatbu v kostele. Pokud jste tedy oba svobodní a věřící, máte ty nejlepší předpoklady na uzavření sňatku v kostele.

Zdroj:Svatba v kostele

Co vše je potřeba zařídit?

Nejdříve zajeďte na matriku s rodnými listy, občanskými průkazy a oznamte podrobnosti o plánované svatbě v kostele. Co vše bude potřeba zařídit, vám přesně řekne kněz. Ideální je spolupracovat od samého začátku s farářem, jenž vás bude oddávat. Doporučuje se oslovit ho s dostatečným časovým předstihem. Dále budete potřebovat potvrzení o křtu. Je-li pokřtěn pouze jeden z partnerů, budete muset vyplnit žádost na biskupství.

Jedná se o dokument či žádost - dispenz od překážky v rozdílnosti náboženství anebo o povolení vstupu do smíšeného manželství. Tento dokument vyplňují také ti, kteří jsou pokřtění v jiné než katolické církvi. Povinné jsou rovněž přípravy snoubenců na manželský život. Přípravu vede kněz. Jedná se o plánované schůzky.

Je možné církevní sňatek rozvést?

Církevní sňatek je možné rozvést, ale pouze z občanského hlediska. Z toho církevního nikoliv.

Na co si dát při sňatku v kostele pozor?

  • Každá nevěsta chce být krásná, okouzlující. Ovšem některé dnešní modely svatebních šatů nejsou pro církevní obřad zcela vhodné, zvlášť jedná-li o hluboký výstřih apod. Zahalená mají být i ramena.

  • Obřad v kostele aneb svátostní obřad má svá pravidla a rytmus. Není vhodné, aby ho kdokoliv necitlivým způsobem narušil - třeba i svatební fotograf ve snaze pořídit ty nejlepší svatební fotografie.

Rada na závěr

Toužíte-li po svatbě v kostele, ale nesplňujete dané podmínky, vyberte si odsvěcený chrám, kde probíhají i civilní svatby.