Menu
Úvod  › 

Potraviny, které vám pomohou při spálení sluncem

Podcenili jste letní slunce a spálili jste se? Možná ani netušíte, jak účinnou první pomoc máte doma v ledničce a ve spíži. Představujeme vám potraviny, které vám pomohou při spálení sluncem.

Brambory

Pokud to s opalováním, nebo pobytem na slunci, přeženete, vyplatí se vám mít po ruce syrové brambory. Škrob obsažený v bramborách má totiž na spálenou kůži uklidňující účinek. Nakrájejte syrové brambory na plátky a přiložte je na nejvíc postižená místa pokožky. Pro intenzivnější účinek studené brambory nastrouhejte a udělejte z nich obklad.

Ovesná kaše

V okamžicích, kdy jste si spálili většinu těla, vyživí vaši pokožku ovesná kaše. Přidejte si do vlažné koupele ovesnou kaši a nechte působit. Další možností je smíchat ovesnou kaši s vodou, nanést na gázu, nebo bavlněnou plenku a udělat z toho obklad, který aplikujete každé dvě až čtyři hodiny.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje katechin, který pomáhá chránit proti slunečnímu záření a také tiší bolest po spálení sluncem. Výzkumy ukazují, že stačí pít dva šálky zeleného čaje denně a ochrana vaší pokožky před slunečním zářením se výrazně zvýší. Na spálený obličej aplikujte vatové tampóny namořené do zeleného čaje.

Jahody

Tanin obsažený v jahodách zmírňuje popálení pokožky. Rozmačkejte jahody a aplikujte je na popálená místa. Zůstat tam mohou ale jen několik minut, abyste se vyhnuli svědění, které se může dostavit jako alergická reakce.

Okurky

Výtažek z okurek často obsahují i přípravky po opalování, prodávané v drogériích a lékárnách. Rozmačkejte, nebo nastrouhejte, okurku a aplikujte ji na postiženou kůži. Zchladí popálenou pokožku, zklidní ji, utiší bolest a urychlí hojení.

Bílý vinný ocet

Látky obsažené v bílém vinném octu působí protizánětlivě. Obklad z rozředěného bílého vinného octa však používejte pouze v případě, že je kůže zarudlá, ale nevytvořily se puchýře.

Rajská jablka

Pokud máte k dispozici rajská jablka ze zahrady nebo od farmáře, máte k dispozici vynikající prostředek proti poškození pokožky slunečním zářením. Lykopen, který je v rajčatech obsažen, totiž zvyšuje odolnost pokožky. Snažte se proto zařadit rajčata do svého jídelníčku v co největší míře.

Aloe

Aloe je vynikajícím prostředkem na utišení bolesti spálených míst. Rozmačkejte listy a přiložte je na postižená místa. Je však dobré vyzkoušet si nejprve na malém kousku kůže, jestli nejste na aloi alergičtí. Případná reakce by se objevila během několika minut.