Menu
Úvod  › 

Nová šokující léčba impotence

Máte potíže s erekcí? Vypadá to, že už nebudete muset polykat modré pilulky. Podle nového výzkumu si stačí zajít na rázovou vlnu a máte po problému.

Doposud provedené experimenty potvrzují, že aplikování rázových vln na penis může léčit erektivní dysfunkci. "S tímto zákrokem můžeme skutečně pozitivně ovlivnit problémy s erekcí," uvedl Yoram Vardi z Rambam Medical Center pro magazín Live Science. "Léky typu Viagra jsou pouze dočasným řešením. Jakmile je přestanete užívat, problém trvá. Jedná se pouze o předběžnou studii, ale u rázové vlny se jedná o ovlivnění biologické podstaty problému. Po léčbě mohou tito pacienty fungovat bez dalších léků."

Při studiích provedených na zvířatech rázové vlny s nízkou intenzitou provokovaly nárůst krevního zásobení. Vardi a jeho kolegové proto předpokládají, že terapie rázovými vlnami by mohla pomoci mužům, jejichž erektivní dysfunkce je zapříčiněna omezeným krevním zásobením penisu. "Kardiovaskulární problémy jsou zodpovědné za přibližně osmdesát procent erektivních dysfunkcí," vysvětluje Vardi.

Vědci pracovali s dvaceti dobrovolníky v průměrném věku šestapadesáti let, kteří trpěli mírnou erektivní dysfunkcí. Respondenti absolvovali pět sezení, v jejichž průběhu byla aplikovány rázové vlny na penis. "Šlo o rázovou vlnu s velmi nízkou energií," říká Vardi. Každá rázová vlna dosahovala tlaku přibližně sto barů, což je dvacetkrát víc než tlak v láhvi šampaňského, ale méně než tlak vyvinutý podpatkem boty šedesátikilové ženy.

"Tento druh energie je zcela odlišný například od masáže," říká Vardi. Na každou stranu penisu je aplikováno 300 rázových vln v rozmezí tří minut. Muži podstoupily dvě sezení týdně po dobu tří týdnů a po třech týdnech se celá terapie znovu zopakovala. Významné zlepšení se dostavilo u patnácti z dvaceti mužů. "Nezjistili jsme žádné vedlejší efekty a nebolí to," dodává Vardi.

I kdyby studie v budoucnu tyto výsledky potvrdily, nepůjde o léčbu vhodnou pro každého. Ke zlepšení dochází je u erektivních dysfunkcí způsobených nedostatečným krevním zásobením a nikoli poškozením nervů, svalů nebo jiných tkání.


Oblíbená témata