Menu
Úvod  › 

Když žena vydělává víc než muž

Nosí domů mnohem víc peněz než vy a kamarádi v hospodě si z vás utahují, že si vás vydržuje. Jak zvládnout situaci, kdy žena vydělává víc než muž.

Téměř třetina pracujících žen v současnosti vydělává víc než jejich partneři. Slovy klasika: může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co proti tomu můžete dělat. Ženy už dávno opustily kuchyně a namířily si nejen na univerzity, ale i do původně mužských oborů. A nutno přiznat, že jim to v nich docela jde, čemuž odpovídá i jejich značná finanční nezávislost.

Jenže pokud jste vyrůstali v tradičním modelu rodiny, kde byl muž živitel a žena se starala o domácnost a děti, může pro vás být tato změna značným šokem. Fungování rodiny, kde přinášíte domů výrazně méně peněz než vaše partnerka se totiž bude drasticky lišit od toho, na které jste byli dosud zvyklí. Minimálně si budete muset rychle zvyknout na to, že pokud je vaše manželka denně dvanáct hodin v práci, nepožene se doma večer do utírání prachu a zašívání ponožek. A budete muset vyřešit problém, kdo tyto povinnosti obstará a jak se tudíž změní vaše partnerské role. Budete se muset také vypořádat s tím, jak se najednou změní původní rozdělení povinností na mužské a ženské.

Psychologové, kteří se tímto fenoménem zabývali, zjistili, že v rodinách, kde ženy vydělávají víc než muži a tráví v práci více času, na sebe sice muži přebrali víc domácích prací, ale pořád jimi trávili o pět hodin týdně méně než ženy. V rodinách, kde jsou děti, činil tento rozdíl dokonce neuvěřitelných sedmnáct hodin týdně.

Jiná studie zjistila, že tam, kde ženy vydělávaly víc než muži, udělovaly mužům štědré "kapesné" a nechávaly je vyrovnávat účty v restauraci a podobně. Zjevně měly ženy potřebu udržovat u svých partnerů pocit, že jsou na nich stále závislé a muži se nechtěli vzdát své role "hlavy rodiny."

Situace, kdy vyděláváte výrazně méně než vaše partnerka, není pro vaše ego jednoduchá. Tady jsou tipy, jak se s ní vyrovnat:

1. Přijměte roli průkopníka. Je sice pravda, že za dob vašeho dětství nebylo moc rodin, kde by do práce chodila matka a otec zůstával doma s dětmi, ale to ještě neznamená, že jde o něco podobně odpudivého, jako je pohlavně přenosná choroba. Vaše děti to budou vnímat přesně tak, jak jim to podáte vy sami. Pokud z této situace budete mít komplexy a budete neustále zdůrazňovat, jaká je to potupa, že vás živí ženská, zvnitřní si přesně tento postoj. Pak se ovšem nemůžete divit, že tím utrpí jejich úcta k vám a vaše autorita. Jestliže jim ale tuto situaci budete prezentovat jako zcela přirozenou věc, ani je nenapadne o tom přemýšlet.

2. Problémy řešte společně. To, že jeden z vás vydělává výrazně méně než druhý, rozhodně neznamená, že je vyloučen z rozhodování. Jste stále pár a nastalé problémy musíte řešit společně, ať už je psaní úkolů s dětmi, hora prádla k vyžehlení, nebo rozhodování o další hypotéce. Výše platu je v tomto případě zcela podružná.

3. Přijměte pomoc. Nikdy by se nemělo stát pravidlem, že ten, kdo méně vydělává, na sebe automaticky musí přebrat například domácí práce. Jste stále rovnoprávní partneři a pokud například nejste schopni zvládnout úklid bytu tak, jak byste si představovali, nerozpakujte si najmout pomocnici. Vyčistí to vzduch a zbude vám víc času na sebe sami.

4. Mluvte spolu. Jakmile se začnete se svými problémy uzavírat a přerušíte ukřivděně komunikaci, nastoupili jste na expres do pekla. I když jste možná zastáncem tradičního modelu, kdy muž nosí domů peníze a tím pádem rozhoduje, pokuste se mluvit s partnerkou o takových tématech, jako jsou domácí práce, peníze, výchova a další důležitá rozhodnutí bez emocí. Rozhodně se nikdy nesnižujte k tomu, abyste jí vyčítali, že jste na ní materiálně závislí. Takový argument nesmíte použít ani v nejprudší hádce.

5. Promluvte si o financích. Jakkoli je to pro vás bolestné téma, snažte se jej vyřešit co nejdříve. Jak budou rozděleny peníze? Budete mít společný účet, nebo dva oddělené? Kdo bude platit složenky? Jak to bude s penězi na soukromá vydání? Čím dříve tato ošemetná témata vyřešíte, tím lépe pro váš vztah.