Menu
Úvod  › 

Kapavka a její příznaky

Kapavka patří k vysoce nakažlivému a sexuálně přenosnému onemocnění vyvolané bakteriální infekcí. Mnohem častěji bývá zjištěná u mužů než žen a postihuje převážně věkovou skupinu od 15 do 35 let.

Onemocnění způsobuje bakterie gonokok - Neisseria gonorrhoeae. Tato bakterie je málo odolná vůči zevnímu prostředí, tudíž riziko, že se nakazíte prostřednictvím použití záchodů či infikovaných ručníku je malá, nicméně ne nemožná. Většinou však jde o nákazu prostřednictvím intimního kontaktu - pohlavní styk. Většinou se jedná pouze o lokální onemocnění, nicméně šířit se může po celém organismu a zapříčinit vážná onemocnění. Kapavku není radno podceňovat. Při její léčbě je důležitá sexuální absence a léčbu zahájit včas, může totiž dojít i k neplodnosti.

Zdroj:Kapavka

Onemocnění u mužů

Toto onemocnění má charakter akutního (rychle) probíhajícího zánětu hnisavým výtokem. Zasahuje močopohlavní ústrojí. U mužů to nejčastěji bývá močová trubice, odkud se může dál šířit do prostaty, semenných váčků a nadvarlat.

Onemocnění u žen

U žen mimo močové trubice zasahuje děložní čípek, odkud se dál může šířit do pochvy, dělohy a vejcovodů.

Obě pohlaví

Jak u mužů tak žen může postihnout rovněž sliznici konečníku - následkem análního sexu. Při orálním sexu zase hrozí riziko zasažení nosohltanu.

Kdy hrozí onemocnění?

Kapavka hrozí při nechráněném pohlavním styku, promiskuitě, prostituci a při sexu s neznámou osobou. Prevencí je samozřejmě zodpovědné chování, používání kondomů a omezení sexuálního dobrodružství.

Příznaky u mužů

Příznaky se projeví do dvou až šesti dnů od nakažení. K prvním příznakům patří řezání a pálení při močení, časté močení, zarudnutí kolem ústí močové trubice, výtok, nechutenství, horečky, bolesti břicha, bolestivá poluce.

Příznaky u žen

Probíhá často jako zánět děložního hrdla společně se zánětem močové trubice. Rovněž se projevuje výtokem, pálením a řezáním při močení, krvácením i mimo periodu, krvácením po sexuálním styku, bolest při sexuálním styku, křeče v podbřišku, horečky, nechutenství. Až 50 % žen nakažených kapavkou nemusí mít žádné příznaky, případně pouze mírné (nic neříkající). Z tohoto hlediska představují riziko šíření nákazy.

Rizika přenosu kapavky

  • Klasický sex

  • Anální sex

  • Orální sex

  • Z matky na dítě během porodu


Oblíbená témata