Menu
Úvod  › 

Jak vybrat opalovací krém?

Vybírat lze z mnoha opalovacích krémů, olejů či mlék, přičemž důležitou roli hraje ochranný faktor. Pro každého se hodí jiný podle fototypu, stejně tak místa, kde budeme opalovat. Výběr je tedy podřízen naší pokožce a místa pobytu. Je rozdíl, zda se jdeme opalovat k místní přehradě nebo cestujeme k moři do zahraničí, případně jedeme-li na hory.

Před sluníčkem by měl svou pokožku chránit každý, tedy i ten, kdo nemá s opalováním problémy a téměř nikdy se nespálí. Krémovat by se mělo celé tělo: uši, nos a dokonce i prsty na nohou.

Opalování u moře

Výši faktoru určí fototyp

Je jedno, zda si koupíme krém, sprej, olej, mléko. Všechny splní svůj účel. Rozdíl tkví pouze v nanášení. Sprej je praktický v tom, že si jej sami dokážete aplikovat i na záda, protože funguje i v okamžiku, že bude vzhůru nohama. Je dobré znát svůj fototyp, pokud si s tímto nevíte rady, zavítejte do kosmetického studia, kde dělají diagnostiku pleti. S tímto krokem by vám měli rovněž umět poradit. Jinak samozřejmě platí, čím světlejší pokožka, vlasy, oči - tím větší ochranu člověk potřebuje. Sami jste již na sobě patrně vypozorovali, zda se opalujete bez problémů, barva je pěkně snědá nebo naopak, jste červení jak raci, pálí to a nejde o nic příjemného.

Kožní fototypy

  • Kožní fototyp I. - velmi světlá pokožka, rezavé vlasy, pihy, modré oči - při pobytu na slunci rudne, prakticky vždy se spálí, pokožka jim nezhnědne. Vhodný je ochranný faktor 50 nebo 50+.
  • Kožní fototyp II. - sem tam pihy, světlá pokožka, světlé vlasy, oči modré, zelené nebo šedé. Tito lidé se opalují do červena, často se spálí. Týká-li se vás právě tento typ, sáhněte po opalovacím přípravku blížícímu se padesátce. Pokud plánujete pobyt u moře, pak si kupte padesátku, nic tím nepokazíte.
  • Kožní fototyp III. - světlá až snědá pleť, málo pih, hnědé vlasy, šedozelená barva očí. Většina populace patří k tomuto typu. Ačkoliv se opalují poměrně dobře, mohou se i spálit. V tuzemsku mohou používat ochranný faktor 20, u moře ochranný faktor 30 a 30+.
  • Kožní fototyp IV. - tmavé oči, tmavé vlasy i pokožka. Téměř vždy se opaluje do bronzova a téměř nikdy se nespálí. Tito lidé si mohou dovolit ochranné opalovací přípravky s nejnižším faktorem, ovšem zapomínat by na něj neměli.