Menu
Úvod  › 

Jak uspat dítě: Vyzkoušené tipy

Každý večer svádíte se svým potomkem stejnou bitvu o to, kdo vydrží s déle s nervy. Uspávání je zkouškou, kterou musí projít všichni rodiče. Přinášíme vám osvědčené tipy, jak z ní vyjít vítězně.

Téměř všechny děti v průběhu prvního roku života stráví spánkem mimořádné množství času. Spánek dítěte je alfou i omegou rodinného života. Pokud dítě spí dobře a dost, všichni jsou mnohem spokojenější: dítě prospívá a rodiče tak nemusí pochybovat o svých schopnostech zajistit mu to, co potřebuje.

V první řadě je nutné ujasnit si, kolik spánku skutečně potřebuje vaše dítě. V průběhu prvních třech měsíců spí děti obvykle ve dvou až tříhodinových intervalech a budí se na jídlo. V noci se potom jejich spánek většinou prodlužuje na čtyř až šestihodinový interval. Po třech měsících dítě začíná spát více v noci a méně ve dne. Roční děti potom spí většinou dvanáct až čtrnáct hodin denně, ale většinu z nich v noci a pouze jednu až dvě hodiny v průběhu dne.

Už od narození dítěte budujte správné spánkové návyky a trvejte na jejich dodržování. Sledujte chování dítěte ve spánku. Pokud dělá rychlé pohyby očními víčky a občas trhne rukama a nohama, právě se nachází ve snové fázi spánku. V této fázi spánku dítě pokud možno nebuďte, bude potom rozmrzelé a nevrlé. Hry a aktivity časujte zásadně na denní dobu, kdy je dítě vzhůru po krmení, noc je vždy obdobím ticha, tlumených zvuků a světel.

Ukládání do postele by mělo mít svůj řád, který se dodržuje a dokáže díte zklidnit. Jakmile se přiblíží čas, kdy by mělo jít dítě spát, je nutné, aby bylo vzhůru, ale zároveň ospalé, aby bylo připravené k uložení ke spánku. Do postýlky byste jej neměli přenášet spící, mělo by si uvědomovat, že je ve své posteli.

Pokuste dítě zklidnit například koupelí, masáží, nebo krmením a vybudovat tak přechod mezi hrou a spánkem. Ujistěte se, že je dítě nakrmené a má čistou plenku. Pusťte dítěti klidnou hudbu, nebo mu zazpívejte. Vždy by se mělo jednat o podobnou hudbu, dítě to uklidní a bude to součástí uspávacího rituálu. Ztlumte světla.

Uložte dítě na záda s hlavou otočenou na jednu stranu, což je nejbezpečnější poloha. Chvilku dítě hlaďte a tlumeným hlasem mu řekněte několik vět, než odejdete z pokoje. Pokud dítě pláče, vydržte tři minuty a poté se vraťte do pokoje a opět dítě chvilku hlaďte a uklidňujte, nicméně nezvedejte je z postýlky. Opět opusťte pokoj. Pokud po několika opakováních tohoto postupu dítě stále nespí, vezměte jej do náručí a uklidněte je. Potom opakujte opět tříminutové intervaly, dokud dítě neusne.

Vždy věnujte pozornost povaze dětského pláče a snažte se identifikovat jakoukoli známku zklidnění. Vy sami zůstaňte klidní a nespěchejte, dítě z vás nesmí cítit nervozitu, ale bezpečí. Pokud dítě neusne ani po hodině, zkuste relaxaci, jako je například masáž, procházka, projížďka v kočárku a podobně.