Menu
Úvod  › 

Jak ušetřit čas: 10 tipů pro zaměstnané matky

Za celý den se nezastavíte ani na pět minut a stejně před sebou pořád valíte nesplněné úkoly a resty? Vyzkoušejte některý z osvědčených tipů, jak ušetřit čas pro sebe, i když máte děti.

Pamatujete si ještě na to, jaké to bylo, když jste měla občas volný čas sama pro sebe? Samozřejmě jste si tento luxus mohla dopřávat pouze v době, kdy jste ještě nebyla upracovanou a vytíženou matkou. Na druhou stranu se ho nemusíte nutně zříkat, stačí si vyšetřit trochu času, v němž se budete moci věnovat jen sama sobě. Inspirujte se následujícími tipy, díky kterým získáte drahocenný volný čas i s dětmi za zády:

1. Rozdělujte

Pokud na vašich bedrech leží veškeré domácí práce a starost o rodinu, těžko můžete očekávat, že budete odpočatá a neustále příjemně naladěná. Snažte se povinnosti vztahující se k chodu domácnosti rozdělit mezi všechny členy rodiny a zapojit každého. Není jediný důvod, proč byste měla denně plnit a vyndavat myčku, když to samé bez problémů zvládne váš desetiletý potomek. Proč by se váš patnáctiletý syn nemohl naučit vařit několik základních jídel a občas vás nezastoupit při přípravě večeře? A už úplně malé děti velmi rychle pochopí, že si po sobě musí uklízet hračky. Denně tak ušetříte několik desítek minut a navíc si členové rodiny budou vaší práce mnohem víc vážit.

2. Zkroťte ranní stres

Předejděte zběsilému rannímu pobíhání a shonu tím, že si přípravy odbudete už večer. Můžete nakrájet ovoce a zeleninu, připravit pomazánku, nebo jakoukoli jinou snídaňovou pochutinu. Dejte dětem možnost, aby si na svačinu vybraly samy něco z toho, co máte v ledničce. Předejdete tak ranním scénám a nedojedeným svačinám. To samé platí i pro oblečení, které si dítě chce vzít druhý den na sebe. Zkontrolujte, jestli jeho volba odpovídá počasí, zda je oblečení čisté a vyžehlené. Nebudete tak muset ráno absolvovat dohadování s dospívající dcerou, zda je ochotná vyrazit do školy právě v tomto triku.

3. Provětrejte skříň

Vyhoďte bez milosti staré šampony, pleťové krémy, zlomené tužky na obočí a vyschlé řasenky. Ve vašem kosmetickém kufříku a koupelnové skříňce mají místo pouze ty produkty, které pravidelně používáte. Pokud si uděláte ve svých věcech pořádek, ušetříte denně několik minut. To samé pravidlo platí i o vaší šatní skříni. Zbavte se okamžitě oblečení, které jste neměla víc než rok na sobě. Přestaňte si nalhávat, že do té sukně určitě ještě zhubněte a odkažte ji štíhlejší kamarádce. Získáte tak nejen čas navíc při ranním oblékání, ale i přepych volného místa.

4. Neutopte se v úkolech

Soustřeďte se pouze na jeden úkol, kterému se budete v daném okamžiku věnovat. Budete mnohem rychlejší a dosáhnete lepších výsledků, než když budete přerušovat svou koncentraci a odbíhat k dalším úkolům. Práce na mnoha frontách vám nepřinese nic užitečného, jen budete tříštit svou pozornost a všechno vám bude trvat mnohem déle.

5. Rozdělení barev

Hromada mokrých ručníků v koupelně? Špinavé ponožky odhozené na podlaze? A samozřejmě nikdo, kdo by za to nesl zodpovědnost. Přidělte každému dítěti jednu barvu a do té laďte všechny věci, které jsou předmětem sporů. Až příště zase najdete mokrou osušku zmuchlanou pod umyvadlem, bude vám předem jasné, kdo za to nese zodpovědnost a vaše děti se velmi rychle naučí uklízet po sobě.

6. Šetřete čas při vaření

Stačí jen trochu plánovat a vařit tak, abyste ušetřila čas. Když už připravujete večeři, uvařte dvojnásobnou porci a zbytek zmrazte. Až ji za dva týdny vytáhnete a rozmrazíte, nikdo nepozná, že jste její přípravou strávila pět minut.

7. Naučte se odmítat

Příliš mnoho žen se domnívá, že čím více svým dětem a lidem v okolí vyhoví, tím lepší jsou. Čím dřív se naučíte odmítat bez toho, abyste sama sebe omlouvala, ospravedlňovala a vysvětlovala, tím více času si ušetříte pro sebe a pro svou rodinu.

8. Pořiďte si diář

Diář rozhodně není vyhrazen pouze pro přepracované kariéristky a pomůže vám naplánovat si efektivně čas. Zaznamenávejte si všechno, co musíte další dny vyřídit, kam musíte zajít, co koupit a podobně. Odškrtávejte si úkoly, které už jste splnila. Kromě motivace tak zvednete i množství svého volného času.

9. Rozdělte si úklid

Pokud čekáte s uklízením až na víkend, nakupí se vám za celý týden spousta restů a práce. Generální úklid za celý týden vás potom dokonale vyčerpá. Navíc se budete celý týden stresovat představou, že dorazí nečekaná návštěva a nebude si mít kvůli nepořádku kam sednout. Pokud ale každý den uklidíte jednu místnost (samozřejmě za pomoci své rodiny), budete mít neustále průběžně uklizeno a navíc s úklidem neztratíte tolik času.

10. Používejte technologie

Moderní technologie vám mohou ušetřit spoustu času. Nebojte se nakupovat po internetu, komunikujte po mailu. Ušetřit tak můžete týdně několik cenných hodin.