Menu
Úvod  › 

Jak ukončit milenecký vztah?

Tajná milenka nebo milenec? Že se to nedělá a že vy nikdy? Do milostného trojúhelníku jen málo notorických dobrodruhů vstoupí vědomě a dobrovolně. Ať vás do cizí postele vehnala nuda, alkoholové opojení nebo spalující vášeň, co se situací dál?

ŽENY: Z pozice milenky

Osudově jste se zamilovala, ale má to malý háček. Váš pan Pravý je tak trochu ženatý a tak trochu má doma nějaké ty malé děti. Ve svém okolí zřejmě příliš pochopení nenajdete. Milenky mívají neblahou pověst proradných potvor.

Dělit se o lásku muže s jinou ženou, nemít ho po boku v okamžiku, kdy ho potřebujete a trpělivě čekat přitom rozhodně není žádný med. Řada milenek se rekrutuje z kategorie milých a inteligentních žen, které rozhodně nepůsobí jako prototyp rozvracečky rodiny. Jen mají zpravidla díky výchově poněkud pokřivenou představu o lásce, které se jim v dětství nejspíš nedostávalo. Hrát druhé housle je tak pro ně sice do značné míry nepříjemné, ale tak trochu normální.

Patříte mezi právě takové? Ať už vám svatosvatě slibuje, že se rozvede anebo se váš drahý k ničemu nemá, co máte dělat, když už v pozici milenky být zkrátka nechcete?

Statistiky jsou neúprosné. Pravděpodobnost, že se kvůli vám skutečně rozvede, je dost malá. Početnější je ta skupina, které nakonec zůstaly po vztahu s milencem oči pro pláč. Pro muže je nenásilná „likvidace“ milenky citelně jednodušší než přetrhávání rodinných pout. Podívala jste se pravdě do očí a víte, že váš současný vztah nemá smysl? Rozhodnete-li si dál nevytvářet plané naděje, čeká vás náročná cesta. Jak na to, aby vás bolel rozchod co nejméně?

Jak na bezbolestný rozchod?

Láska, to je v podstatě chemie. Přijdeme-li o chemický koktejl endorfinů v našem těle, trpíme. Psychologové se proto shodují: Nahraďte endorfiny sportem. Porozchodové splíny vám pomůže pravidelná fyzická aktivita zahnat.

Najděte si čas na sebe samu a věnujte se tomu, co vás baví. Zkuste objevit nové koníčky a zájmy. A rozhodně se držte svých přátel. Zůstávat doma mezi čtyřmi zdmi a utápět se ve smutku je to nejhorší, co můžete udělat.

Dobrá rada: Pokud najdete sílu k tomu poslat onoho ženatého donchuana tam, kam patří, tedy k zákonité manželce, připravte se na to, že budete muset být nekompromisní. Možná vás bude prosit, přemlouvat a doslova na rukou nosit. Vydržte a vyškrtněte ho definitivně ze svého života. Zakažte si dojaté slzení nad společnými fotografiemi. Zlikvidujte všechny věci, které vám ho mohou připomínat. Vyhazovat je nemusíte, jen si je odstraňte z očí. Jen tak se vám z dlouhodobého hlediska uleví.

Emocím se ale nebraňte, smutek je přirozenou reakcí, která k určité fázi po rozchodu patří. A vy si ji musíte patřičně odžít. Zapomeňte na snahu rozjitřené city zajídat nebo ještě hůř zapíjet alkoholem.

MUŽI: Když manželka nestačí

Z pozice muže to zpočátku vypadá celkem nevinně: Doma je navařeno, uklizeno a vypráno. Jen už jaksi okoukáno a tak je potřeba se porozhlédnout po cizí posteli, kde se dá nabrat svěží vítr do plachet.

Řada mužů nemá s dvojím životem problém a paralelní vztahy zvládá prožívat poměrně dlouho. Nevyhnutelně s sebou ovšem podobný scénář nese ekonomickou zátěž i citové problémy. Většina milenek navíc pozici čekatelky vydrží jen krátkodobě. Vaše chlácholení už nezabírá a balit si zubní kartáček a spodní prádlo a stěhovat se o dům dál zrovna nechcete? Rozhodli jste se pokorně vrátit k teplu rodinného krbu dřív, než se vaše bokovka provalí a přestane u něj pro vás být místo?

Jak elegantně ukončit vztah s milenkou?

Zachovejte pravidla fair play. Buďte otevření, upřímní a zbytečně nesypte sůl do rány. S milenkou se rozejděte nejlépe tváří v tvář, i když to bude pro vás oba velmi nepříjemná situace. Zkuste ale překlenout touhu „utéct“ do neosobní sms.

Buďte skutečně nesmlouvaví a za svým NE si stůjte. Žádné falešné naděje, žádné možná a žádné nechávání si pomyslně otevřených zadních vrátek. Rozcházíte se, abyste mohli oba začít novou kapitolu svého života.

Přemýšlejte o tom, proč vlastně k nevěře v současném vztahu došlo. Měli jste nějaké problémy nebo se prostě jen nudíte v dlouhodobém vztahu a milenka znamenala něco nového a neokoukaného? Chcete s partnerkou zůstávat a pokusíte se vaše soužití napravit? Jste si jisti, že podobnou zkušenost nebudete opakovat a s milenkou šlo o jednorázové „uklouznutí“?

Jestliže vás tlačí svědomí, uvědomte si, že důsledky svých činů si nesete sami. Vaše přiznání vám uleví pouze na chvíli, jinak se ale celá situace může velmi významně zhoršit a v původním vztahu dojde k narušení důvěry. Pečlivě si proto rozmyslete, než se ke svému úletu přiznáte.


Oblíbená témata