Menu
Úvod  › 

Jak si vybrat svatební šaty

Ať chcete být za princeznu, nebo preferujete spíš jednoduchou eleganci, v každém případě je nutné, aby vám svatební šaty dokonale padly. Tady jsou tipy, které vám pomohou získat šaty, jaké chcete.

Chytrá žena a nevěsta už dávno pochopila, že vybírání svatebních šatů je kombinací umění a boje. Honba za dokonalými šaty, jaké jste si vysnila, vyžaduje nezměrnou trpělivost a pečlivou přípravu. Následujících pět rad byste měla zohlednit ještě předtím, než se vydáte na maratón mezi svatebními salóny.

Ujasněte si svůj osobní styl

Dřív, než se objednáte do svatebního salónu, udělejte si čas sama na sebe, sedněte si k internetu a projděte si nabídku některých z nich. Zjistíte, jaký styl šatů je vůbec k mání a budete si moci ujasnit, které z nich nejlépe odpovídají vašemu osobnímu vkusu. Jakou siluetu byste si představovala? Úzkou? Širokou sukni? Áčkový střih? Splývavý model? Jaké řešení horní části šatů je vám nejbližší? Korzet? Rovný top bez ramínek? Široká ramínka, nebo spíše špagetová? A co tvar výstřihu? Kulatý, hranatý, nebo do kapky s ramínky za krk? Nemusíte udělat definitivní rozhodnutí ještě před návštěvou salónu, ale měla byste mít alespoň rámcově jasno, co je pro vás přijatelné a co už nikoli.

Respektujte styl svatby

Plánujete pohádkově romantickou svatbu? Nebo méně formální obřad, po kterém se bude na zahradě grilovat sele? Svatební šaty by měly respektovat styl, který jste zvolili pro celou svatbu. Pokud po svatebních hostech požadujete, aby přišli v oblecích a šatech, budete působit přinejmenším divně v krátkých šatech se síťovanými punčochami. A naopak; jestliže jste předem ohlásili, že obřadu je možné zúčastnit se i v džínách, váš model ala dortová panenka vždy vyzní trapně. Kromě svatebního stylu respektujte také roční období. Organza, hedvábí a šifón jsou látky jara a léta, pro zimní svatbu volte zásadně těžší tkaniny a delší sukně.

Přemýšlejte o vlasech

Ještě než se vypravíte na obchůzku svatebních salónů, měla byste mít alespoň rámcovou představu o tom, jak budete mít na svatbu upravené vlasy a především, jakou plánujete mít barvu. Ostře červené vlasy v kombinaci se sněhově bílou vlečkou působí většinou jako scéna z béčkového pornofilmu. Jestliže jste blondýna a u své barvy hodláte zůstat, vždy na vás budou vypadat lépe smetanová či slonová kost než čistě bílá. K sestřihu na ježka si jen těžko pořídíte nabíranou krajkovou sukni. Kromě účesu uvažujte i o tom, jaké doplňky by váš model měly zdobit. Klidně si je s sebou do salónu vezměte spolu s fotografií svého vysněného účesu, pomohou vám najít ideální model.

Buďte přirozená

Dobrá kosmetička dokáže přizpůsobit make-up stylu a barvě šatů, takže na zkoušení svatebních šatů byste měla přijít jen lehce a přirozeně nalíčená. Jen tak budete mít šanci najít šaty, které podtrhnou vaše silné stránky a schovají slabé. Pokud si před návštěvou svatebního salónu nanesete silný a výrazný make-up, schováte tak svůj přirozený barevný odstín pleti a šaty vám nemusí dobře padnout. Buďte přirozená a případné aktuální nedostatky (jako například pupínek uprostřed čela, který vám vyraší z nervozity) skryje kosmetička přímo v okamžiku O.

Nakupte si spodní prádlo

Neexistuje takové spodní prádlo, které by se hodilo ke všem typům šatů. Pokud máte ale představu, jaký střih byste chtěla, budete-li mít s sebou rovnou podprsenku, získáte cenné body navíc. S kvalitním a dobře padnoucím prádlem vám budou šaty lépe sedět a budete vidět, jaký bude finální efekt. Navíc prádlo dokáže skrýt celou řadu nedostatků a zvětší se vám tak výběr šatů, které budete mít k dispozici.