Menu
Úvod  ›   › 

Jak si říci o zvýšení platu?

Pracujete jak diví a nejste ve firmě už žádným nováčkem a máte pocit, že konečně přišla doba, kdy si můžete říci o zvýšení platu a povyrůst opět kousek dál? Pak se nebojte a s chutí do toho. Ovšem nechoďte žádat nepřipravení a suverénním způsobem.

Na netaktní či suverénní jednání reaguje každý člověk velmi podrážděně. A i kdyby si váš šéf myslel, že si peníze navíc zasloužíte, zareaguje tak, že vám se to líbit nebude. Jak tedy o zvýšení platu požádat?

Nevytahujte osobní věci

Že nemáte vběhnout do kanceláře za šéfem a vybalit na něj ihned poznámku, že by vám mohl přidat, už víte. Nicméně ani se neproste. Buďte profesionální. Rozhodně na něj nechoďte s tím, že živíte čtyři děti, zdražili vám byt, bývalá žena požádala o zvýšení alimentů apod. To určitě není důvod k navýšení platu.

Správné načasování

Pohovor o zvýšení platu si předem připravte a načasujte. Ideálně na chvíli, kdy jste pro firmu přínosem. Povedlo se vám ušetřit na provozních nákladech, sehnali jste nové klienty, zvládli jste graciézně nový projekt.

Pracovní schůzka

Držte se reality

Nevznášejte se v oblacích a držte se reality. Požadavek o navýšení platu se většinou točí kolem 5 až 10 % momentální hrubé mzdy. Těžko můžete čekat, že vám dají dvojnásobek platu. Pro přesnější představu si udělejte průzkum u konkurence a zjistěte, jak se platy na stejné pozici pohybují u jiných. A nebojte se to také oznámit.

Co když mi nepřidají?

Hodně lidí se bojí toho, že jim firma zkrátka nepřidá. Ukažte svou houževnatost a povahu bojovníka, který se nevzdává. To, že vám momentálně nedají víc peněz, neznamená, že se musíte urazit a utéci jinam. Zkuste požádat o jiné benefity namísto navýšení platu. Ať už jde o stravenky, příspěvky na penzijní připojištění či cokoliv jiného.

Pokud ani to neobstojí, pak nezbývá, než se skutečně sbalit a jít. Na některé zaměstnatele platí skutečně pouze pohrůžka, že odejdete jinam. Ale pokud to už jednou vyslovíte, pak určitě odejděte a dostůjte svému slovu. Čas letí a čas jsou peníze.

A kam dále: