Menu
Úvod  › 

Jak se zbavit dluhů

Dlužíte hned na několika místech a dluhy vám v hlavě straší prakticky neustále. Rozhodli jste se s nimi konečně skoncovat? Poradíme vám, jak na to.

1. Neignorujte problém

Poměrně často se vám stane, že vám to s rozpočtem nějak nevyjde, takže si prakticky každý měsíc půjčíte od kamarádů pár stovek? Může se vám jevit jako nepodstatný detail, jenže když nakonec své půjčky sečtete, nebudete se stačit divit. To samé platí i pro úroky z dluhů. Jednotlivě se vám mohou jevit zanedbatelné, ale pokud si uděláte bilanci, zjistíte, že vám mezi prsty protéká obrovské množství peněz.

2. Nedělejte další dluhy

Zapomeňte, že existují nějaké další společnosti a zdroje, od kterých byste si mohli ještě půjčit. Vytvářením dalších dluhů se váš problém nevyřeší.

3. Dejte si krajní lhůtu

Toto je základní pravidlo. Pokud sami sebe nepřitlačíte ke zdi a neurčíte si termín, do kdy své dluhy vyřešíte, nepohnete se z místa.

4. Udělejte si rozpočet

Sečtěte své příjmy a výdaje. Započítejte co nejvíc detailů, důležitou položkou je i pravidelně vydaná stokoruna. Udělejte si přehled pevných výdajů a i pohyblivých částek, jako jsou například narozeninové dárky.

5. Monitorujte dluhy

Sečtěte všechny dluhy. Je nutné započítat do nich úplně všechno: hypotéku, úvěry, půjčky, ale i půjčky od přátel nebo kontokorent platební karty. Poté seznam seřaďte od nejmenší po největší částku.

6. Začněte dělat změny

Poté, co odečtete své výdaje od příjmů, začněte se zamýšlet, jak by šla zvýšit částka, která vám zbude. Které výdaje by šly zmenšit? Je na vašem seznamu nějaká zbytečně luxusní položka? Nemůžete se například obejít bez některých služeb a zajistit si je sami? Samozřejmě nepůjde o příjemné změny, ale čím dříve své dluhy splatíte, tím více peněz vám ve finále zůstane.

7. Udělejte si plán splátek

Pokud máte několik dluhů, rozvrhněte si, jak a v jakém pořadí je budete splácet. Zkuste nejprve splatit ty nejmenší částky, protože budete mít mnohem lepší motivaci, než pokud začnete těmi, které vyžadují nejvíc času. Stanoveného plánu se však striktně držte a postupujte systematicky.

8. Zkuste zvýšit příjem

Pokud se vaše dluhy nehýbou, zkuste si najít nějaký příjem navíc. Najděte si například noční brigádu nebo víkendový přivýdělek. Buďte však realističtí ohledně svých možností a vyhýbejte se impulsivním rozhodnutím. Smiřte se s tím, že rychlé zbohatnutí vás nečeká a opět volte systematický postup.