Menu
Úvod  ›   › 

Jak přežít vánoční večírek?

Je to tu zase. Sezóna vánočních večírků, která může nakopnout ale i definitivně pohřbít vaši profesní kariéru. Co dělat a na co definitivně zapomenout, abyste letošní firemní mejdan přežili se ctí.

Doporučení typu "chovej se slušně a nedělej žádné hlouposti," které vám kdysi udílela vaše matka, jsou v případě firemního vánočního večírku relativně na nic. Kombinace alkoholu, vašich vnadných kolegyň a otravného šéfa je mimořádně svůdná a zároveň vysoce nebezpečná. Jediným obecně platným heslem je: přežijte to, aniž by se to negativně dotklo vaší kariéry.

Před mejdanem

Rozhodně si předem zjistěte, jestli se pozvání na vánoční party týká i partnerů a partnerek, nebo jsou zváni pouze zaměstnanci. Jestliže je pozvání platné i pro vaši partnerku a vy máte dlouhodobý vztah, rozhodně ji vezměte s sebou. Vánoční večírek je příležitost, kdy vaši nadřízení odhodí alespoň na chvíli oficiální pózu. Pokud správně zapůsobíte, na vaší kariéře se to rozhodně odrazí a vaše partnerka vám v tomto ohledu může velmi pomoci.

Jestliže však hodláte vzít na vánoční mejdan firmy kočku, se kterou jste se vyspali minulý víkend poté, co jste spolu strávili několik hodin v klubu, raději to ještě zvažte. Možná má sice neuvěřitelně dlouhé nohy a v posteli byla neskutečná, ale k brilantní konverzaci s vaší šéfovou to nejspíš stačit nebude. Stejně tak skutečně není vánoční večírek tím nejlepším místem pro uskutečnění prvního rande.

Vánoční večírky svádějí k představě, že nepotřebujete vůbec žádné peníze a budete se celý večer bavit na firemní účet. Jenže naprostá většina firem platí pouze raut, nealkoholické nápoje, pivo a víno. Vy můžete klidně vydržet celý večer u pivního půllitru, ale pokud si nevezmete dostatek peněz jen těžko oplatíte kolegovi pozvání na panáka.

Je sice hezké, že si budujete image drsňáka, který má svou vlastní hlavu a názor, ale pokud je na večírek určený dress code, rozhodně se vám vyplatí jej respektovat. Pokud budou ostatní v košilích a vy dorazíte v mikině s kapucou, buďte si jistí, že si vás ostatní nezapamatují jako rebela ale přinejmenším jako "balíka."

Není vhodné přijít jako první ale ani jako poslední. Pokud jde o víceméně neformální večírek s rautem, můžete přijít chvíli po jeho začátku. Jiná situace však nastává v případě společenské večeře, kdy je nutné respektovat stanovený začátek akce.

V průběhu mejdanu

Snažte se prohodit alespoň několik vět s každým, s kým se znáte byť jen od vidění. Několik zdvořilostních frází vám nic neudělá a třeba zjistíte, že proplešatělý chlapík, se kterým se potkáváte každé ráno v kuchyňce, je bývalý spolužák vašeho šéfa.

Pokud jsou pozváni i vaši klienti, smiřte se s tím, že se jim budete celý večer muset věnovat a představte je i jiným kolegům, abyste se s nimi nemuseli bavit pouze vy. Jestliže korzujete s jídlem nebo pitím, nechte si volnou pravou ruku pro srdečné potřásání.

Ačkoli se vám z této představy může dělat poněkud fyzicky nevolno, pokuste se přemoci a zapřeďte konverzaci s ženou svého nadřízeného. Pokud se vám podaří udělat dojem, máte k dispozici velké významné plus. I když se jedná o jeden z neotřepanějších triků, stále zabírá.

Za každou cenu se vyhýbejte hovorům na pracovní téma. I když to, zvlášť v některých případech, může být mimořádně těžké, pokuste se vnést do konverzace osobní rovinu. Nikdo není zvědavý na aktivky, kteří pracují i na mejdanech. Zeptejte se na několik zdvořilostních otázek a pak už vám bude stačit jen poslouchat.

Pokuste se vyhýbat jídlům, která se nedají sníst důstojně. Je obtížné zachovávat důstojnou image, pokud máte na košili omáčku a v koutcích úst zbytky dipu. Pravděpodobně už jste to někdy slyšeli, nebo to alespoň tušíte; pokuste se držet svou spotřebu alkoholu na uzdě. Alkohol zadarmo je sice velkým lákadlem, ale velmi snadno se vám může stát, že povzbuzeni dvěmi lahvemi vína pocítíte neodolatelnou touhu sdělit svému šéfovi, že byste jeho místo zastávali mnohem lépe. Vsaďte se však, že druhý den ráno už vám to tak vtipné a lákavé připadat nebude.