Menu
Úvod  ›   › 

Jak poznáte, že jste těhotná

Ještě dřív, než se na vašem testu objeví dvě čárky, vaše tělo vysílá určité signály, podle kterých můžete zjistit, že ve vašem těle roste dítě.

Snažíte se o dítě? Potom věnujte pozornost svému tělu. Hormony, které tělo vylučuje už na začátku těhotenství, způsobují relativně drobné změny, které vám mohou prozradit jiný stav ještě dřív než těhotenský test. Tady jsou:

Nateklá prsa

Nateklá, citlivá a rozbolavělá prsa patří k častým stížnostem těhotných žen. Prsní tkáň je totiž extrémně citlivá na působení hormonů. Jakmile je vajíčko oplodněné, stoupá hladina progesteronu a hCG, které zvyšují objem krve. Ten potom zase zodpovídá za to, že jsou prsa oteklá a těžší než obvykle.

Špinění

Mnoho žen mylně považuje lehké krvácení za menstruaci, ale ve skutečnosti přibližně čtvrtina z nich trpí špiněním i po úspěšném oplodnění. Pokud si všimnete, že je vaše krvácení kratší, nebo méně intenzivní než obvykle, možná je čas udělat si těhotenský test.

Únava

Jste často unavená, cítíte se vyčerpaná. I když se nevěnujete nijak zvlášť únavným činnostem, máte pocit, že jste lámala pařezy. Máte chuť zdřímnout si i během dne. Velká únava souvisí s překotným vývojem plodu, který roste uvnitř vašeho těla.

Ztmavnutí bradavek

Všimla jste si vaše bradavky, respektive dvorce, vypadají v posledních dnech poněkud jinak? Těhotenské hormony ovlivňují také aktivitu melanocytů, které odpovídají za barvu bradavek.

Nevolnost

Podle výzkumů pětaosmdesát procent těhotných trpí v prvních několika týdnech těhotenství nevolnostmi. Ty se ale nemusí ani zdaleka omezovat na rána, ale mohou se objevovat v průběhu celého dne.

Nadýmání

Nemůžete dopnout těsné džíny? Na vině jsou opět hormony. Ostatně ty samé potíže se objevují například v případě premenstruačního syndromu. Nadýmání a pocit nafouknutého břicha může patřit i k časným stádiům těhotenství.

Časté močení

Návštěvy toalety jsou u vás v posledních dnech mnohem častější a stále musíte odbíhat na druhou stranu? Zvětšená děloha a plod tlačí na močový měchýř a zvyšují tak frekvenci, se kterou pociťujete nutkání na močení.

Chutě

Máte chuť na potraviny, které jste nikdy neměla ráda. Libujete si v netradičních kombinacích jídel. Máte mnohem větší spotřebu než normálně a tělo potřebuje víc kalorií.

Bolesti hlavy

Zvětšený objem krve může být spouštěčem mírné bolesti hlavy v prvních týdnech těhotenství. Navíc mohou být bolesti hlavy důsledkem změněné hormonální hladiny.

Zácpa

Hormony způsobují i zpomalení trávicího traktu, jehož důsledkem je zácpa. Ta může začínat už v časných stádiích těhotenství a provázet celý jeho průběh.

Výkyvy nálady

Vzrůst hladiny hCG hormonů způsobuje únavu, stejně jako výkyvy nálady. Dobré náladě nepřispívají ani bolesti hlady, zácpa, bolest prsů, nebo nadýmání.