Menu
Úvod  › 

Jak dál po nevěře

Podvedl jste jí a ona na to přišla. Přesto ale o váš vztah stojíte a rád byste ho zase slepil. Čtete, co můžete pro znovuobnovení důvěry udělat.

Jen málo věcí dokáže vztahem tak zamávat jako nevěra. Spolehlivé statistiky o manželské nevěře nejsou k dispozici, protože aférky se mapují mnohem hůře než sňatky nebo rozvody. Nicméně odborníci odhadují, že přibližně šedesát procent ženatých mužů a čtyřicet procent vdaných žen někdy prožilo mimomanželský románek. Nicméně jen méně než deset procent lidí se kvůli nevěře rozvede.

Nevěra není konec

I když je nevěra devastující záležitost, vztah se z ní může vzpamatovat - i když to trvá dlouho. "Nevěra je léčitelná," potvrzuje rodinný terapeut Eduard Sobotka. "I když vám to možná zní neuvěřitelně, pokud chcete oba dva, vztah může fungovat a pokračovat i po odhalené nevěře."

Jak však terapeut upozorňuje, nesmíte očekávat, že existuje nějaké rychlé řešení či regenerace, které by dokázalo spravit poškozenou partnerskou důvěru. "Budete potřebovat spoustu trpělivosti, protože překonání zklamání a deziluze může trvat i roky. Musíte být také připraveni na řadu odboček do minulosti."

Tady jsou kroky, které by vám po odhalené nevěře mohly pomoci:

- Buďte o svém románku upřímní. Pokud budete lhát a vaše mlžení vyjde později najevo, nově budovaná důvěra utrpí další velkou ránu. Zejména ženy chtějí vědět, co se přesně stalo. Pokud odmítnete na otázky odpovědět, budete jen dráždit její zvědavost a představivost. Zbytečně si tak bude domýšlet i věci, které se nestaly. Vaše partnerka má právo na upřímný otevřený rozhovor.

- Snažte se společně najít příčinu vašeho uklouznutí. Pokud byla důvodem nespokojenost v jedné konkrétní oblasti, je čas začít pracovat na její nápravě. Nezapomínejte však, že snaha musí vycházet od vás obou.

- Buďte připraveni na výčitky, výbuch emocí a afektivní reakci. V prvním plánu na ní má vaše podvedená partnerka nárok. Nechte jí projevit pocity, emoce i myšlenky.

- Možná bude potřebovat strávit nějaký čas odděleně. Umožněte jí to.

- Zeptejte se jí, co můžete udělat pro to, aby vám začala opět důvěřovat. Ukážete jí tak, že to s nápravou myslíte vážně a zajímáte se o její potřeby.

- Snažte se trávit co nejvíc času společně. Buďte spolu jen sami dva, flámováním na mejdanech nebo obrážením návštěv svůj vztah příliš neslepíte. Věnujte čas jen sami sobě a znovuobjevujte jeden druhého.

- Dejte jí šanci odpustit vám, ale smiřte se s tím, že na nevěru nikdy nelze zapomenout. Paměť nelze vymazat, nicméně pokud budete oba chtít a vaše manželství stojí na pevných základech, dokáže vám odpustit.