Menu
Úvod  › 

Důvody, proč byste neměli cvičit

Zapomeňte na chvíli na všechny pozitiva, která vám přináší cvičení. V těchto situacích byste si pohyb měli skutečně odpustit.

1. Když jste nemocní

Na návštěvu posilovny zapomeňte v případě, že se necítíte dobře, i kdyby vás trápilo "pouhé" nachlazení. Cvičení totiž klade mnohem větší nároky na váš imunitní systém a prodlouží nemoc. Navíc se budete obtížněji soustřeďovat na cvičení a riziko zranění tak bude neúměrně stoupat.

2. Nedali jste si dostatečný čas na zotavení

Než vskočíte po nemoci do obvyklého tréninkového tempa, dopřejte si dostatečně dlouhou dobu na zotavení. Pokud začnete své oslabené tělo zatěžovat příliš brzy, koledujete si o návrat symptomů onemocnění. Návrat ke cvičení by měl probíhat opatrně, pomalu a velmi pozvolně. Minimálně týden pak budete cítit i rozdíl ve svých výkonech před a po nemoci. Tělo se potřebuje znovu vyrovnat s novou zátěží.

3. Když jste vystresovaní

Když jste ve stresu, necítíte se ve své kůži, možná vám tím vaše tělo chce naznačit, že byste měli pro jednou cvičení vynechat a dát si pauzu. Pokud máte za sebou náročný den, jste vyčerpaní, napjatí a do cvičení se vám skutečně nechce, dejte si raději doma vanu a odpočiňte si. Jestliže však se cvičením pouze váháte a nejste ještě rozhodnuti, zkuste se přemluvit. Při cvičení se totiž vyplavují endorfiny, které jsou známé jako hormony dobré nálady.

4. Když nemáte správné vybavení

Kdykoli se chystáte sportovat, ujistěte se, že máte to nejkvalitnější vybavení, které si můžete dovolit. Vykašlete se na módní trendy a dejte na doporučení odborníků. Nedostatečné či nekvalitní vybavení významně zvyšuje riziko zranění. Základem jsou přitom špičkové boty, do kterých by vám nemělo být líto investovat, jedná se totiž o investici do vašeho zdraví.

5. Když máte kocovinu

Pokud jste byli předchozí noc pařit, pořádně si rozmyslete, než se ráno vydáte cvičit. Alkohol dehydruje, takže s první řadě musíte dbát zvýšené pozornosti na váš pitný režim a znásobit příjem vody. Pokud jste však stále pod vlivem alkoholu, na cvičení úplně zapomeňte. Tělo potřebuje přibližně hodinu, aby odbouralo jednu jednotku alkoholu. Půllitr piva obsahuje přibližně dvě jednotky alkoholu, takže po pěti pivech bude váš organismus potřebovat deset hodin, aby se zbavilo zcela vlivu alkoholu.