Menu
Úvod  › 

Mužská menopauza - co potřebujete vědět

O ženské menopauze jste samozřejmě už slyšeli, ale víte, že to samé čeká i na vás? Čtěte, na co se máte připravit a jak poznáte, že už je to tady.

O existenci mužské menopauzy se diskutuje už celé roky. Nejprve jí odborníci popírali, ale v posledních letech se bere jako dokázaný fakt.

Původně mužská menopauza splývala s impotencí, ale i když impotence může být jedním z důležitých symptomů mužského přechodu, nejde o stejnou věc, uvádí NY Times. Mužská menopauza je termín, který se užívá k popisu tělesných změn, které se typicky objevují u mužů ve věku mezi 45 a 60 lety. Někteří z nich akceptují tyto změny jako přirozenou část procesu stárnutí, zatímco jiní se domnívají, že tyto symptomy potřebují léčbu.

Tady je všechno, co potřebujete o mužské menopauze vědět:

1. Co se děje s testosteronem, když muž stárne?

Produkce testosteronu pomalu klesá poté, co muž dosáhne čtyřiceti let. Pokles testosteronu je však spíš postupný (kolem jednoho procenta za rok), než aby šlo o rapidní záležitost. Jde přibližně o stejný princip jako když u ženy nastává menopauza.

2. Jak to poznáte?

Jaké jsou tedy symptomy mužské menopauzy? Patří do nich podrážděnost, výkyvy nálady, nespavost, pokles libida, impotence, apatie, slabost, úbytek kostní hmoty a také klasické návaly horka.

3. Je normální snížení chuti na ..x?

Testosteron je zodpovědný za to, že se podíváte na dlouhonohou kočku z účtárny a dostanete chuť na úplně jiné věci, než je dokončení projektu. Pokud se jeho hladina ve vašem těle snižuje, logickým důsledkem toho je skutečnost, že ..x prostě přestanete považovat za důležitou součást svého života.

4. A co impotence?

Víc než polovina normálních, zdravých mužů ve věku mezi 40 a 70 lety má zkušenost s nějakým stupněm impotence. Schopnost pohlavního styku klesá obvykle mnohem rychleji než mužské libido. Tělesnou stimulací se vaší partnerce možná podaří přivodit vám erekci, ale budete mít pravděpodobně výrazný problém s jejím udržením. Ejakulace je také pomalejší a orgasmus méně intenzivnější.

5. Proč to tak je?

Mužská menopauza je připisovaná celé řadě faktorů včetně přirozeného stárnutí, poklesu testosteronu a postupnému upadání tělesné i duševní kondice. Navíc k ní přispívají i typicky nezdravé návyky, jako je konzumace alkoholu, přejídání a kouření. Naopak například pravidelný pohyb může její průběh i důsledky zmírnit.

6. Je možná léčba?

Jedinou možnou léčbou je umělé zvyšování hladiny testosteronu, který je do těla dopravován injekcemi, nebo hormonálním gelem. Testosteron má pozitivní vliv na kardiovaskulární onemocnění, zdraví kostí, i libido. Na druhou stranu je jeho používání dáváno často do souvislosti s rakovinou prostaty, krevními sraženinami a problémy s ledvinami. Ačkoli zatím neexistuje výzkum, který by dokazoval, že se testosteron podílí na vzniku rakoviny prostaty, už je známé, že jeho zvýšená hladina již existující rakovinu prostaty zhoršuje. Navíc testosteron prokazatelně souvisí se ztrátou vlasů.

7. Měl byste jít k lékaři?

Některé nemoci jako například porucha štítné žlázy, deprese nebo anémie se mohou projevovat podobně jako mužská menopauza. Proto je důležité vypravit se s uvedenými symptomy mužského přechodu k lékaři. Ten potom rozhodne, co je jejich příčinou a jaké jsou možnosti odstranění.


Oblíbená témata