Co dělat proti slzení očí v zimě?
Oči mohou slzet z mnoha důvodů. Hlavně na podzim a v zimě nastává výrazné slzení očí. Buď může jít o nadměrnou produkci slz, poruchu přirozeného odtoku, alergii, zánět nebo cizí tělísko v oku. Tak či onak není to nic příjemného.
Příčinou mohou být bakterie a viry nebo prostě jen zvýšená citlivost na teplotní rozdíly (teplo vnitřních prostor a chlad venku). Oči přitom mohou a nemusí být oteklé a zarudlé. Vždy je potřeba zjistit příčinu, zda nejde o nic vážného. Někdy stav mohou zhoršovat
Zdroj:https://pixabay.com/en/eye-green-eye-close-up-macro-girl-1132531/
-
Zářivkové světlo
-
Denní světlo
-
Monitor počítače/chytrého telefonu
-
Televizor
-
Klimatizace
-
Suchý vzduch v místnosti
Někdy je potřeba návštěva oftalmologa, který odhalí intenzitu problému. Léčba závisí vždy na tom, co problém způsobilo. Většinou se aplikují kapky či mast a problém do tří až pěti dnů odezní.
Co vše může slzení ještě způsobovat?
Za zvýšeným slzením může vězet i prostředí, kde se nalézáte. Zvýšená prašnost, malinké kamínky, poryvy větru. S řešením problému pomůže zjištění, co konkrétně nám vadí, kdy je slzení nejhorší. Klidně si zapisujte poznámky a snažte se (pokud nejde o zánět) přijít na to, co stav zhoršuje.
Jak se slzení bránit?
-
Vyléčit infekci, pokud se o ní jedná a nečekat, až se přidruží pálení, řezání a další problémy.
-
Slzení očí lze zmírnit použitím brýlí. Ať už nošením ochranných brýlí proti chladu a větru, sluníčku, tak ochranných brýlí při sezení u počítače či sledování televize.
-
Než vyrazíte z tepla do zimy, zkuste to pomalu, aby oči přivykly. Zabraňte prudkým změnám. Stejně tak přechod z tmavé místnosti do prudce osvětlené.
-
Používejte kapky, které pomohou s citlivostí očí.
Vyvarujte se
-
Dlouhému sezení u počítače, TV
-
Zakouřenému a prašnému prostředí
-
Dlouhotrvajícímu řízení automobilu