Menu
Úvod  ›   › 

Bolest bederní páteře: Co by vás mělo varovat

Jde o jeden z nejčastějších zdravotních problémů a záleží především na vás, jestli bude odhalena jeho příčina a správně se vyléčí.

Naprostá většina lidí má někdy v životě problém s bederní páteří a jejími bolestmi. Může vám překážet v práci, denních povinnostech i volnočasových aktivitách. Bolesti zad jsou dokonce celosvětově druhou příčinou návštěvy lékaře.

Akutní bolest zad je taková, která netrvá déle než čtyři až šest týdnů. Poté, co bolest jednou začne, odborníci ji obvykle dělí na vracející se (kdy se záchvaty bolesti střídají s obdobími bez bolesti) a na chronickou, která trvá dvanáct týdnů a víc.

Pokud zapátráte po příčinách bolesti bederní páteře, v naprosté většině případů zjistíte, že začala po stěhování těžkých předmětů, zahradničení, nebo pohybu, na který není vaše tělo uvyklé. Často se také akutní bolest bederní páteře nepřihlásí okamžitě, ale "rozleží" se přes noc a ráno se vzbudíte s bolavými zády.

Existuje celá řada příčin, které mohou k bolesti vést. Většinou není nalezeno žádné konkrétní poškození či diagnóza. Ve většině případů odborníci předpokládají, že příčinou je malé zranění svalu (jako je natržení drobného svalu), které se v dalších čtyřiadvaceti až osmačtyřiceti hodinách zanítí. A je to právě zánět, který vede ke zhoršení stavu a citlivosti, kterými nervy odpovídají na poranění.

Při návštěvě lékaře je mimořádně důležité, abyste byli schopni dobře popsat svůj bolest. Při popisu byste se měli zaměřit na její typ, sílu a případné zhoršování. Vystřeluje bolest ze zad dolů do nohy, nebo je lokalizovaná jen do oblasti zad? (jde o indikátor odlišného typu zranění) Bolí vás víc celá bedra nebo "jen" páteř? Důležité je také, zda jde o pulsující, nebo bodavou bolest a především její intenzita. Váš popis bolesti může poskytnout lékaři klíč k diagnóze a tím i léčbě.

Pokud se ale necítíte zcela fit, vyhýbejte se cvičení, protahování a samozřejmě zvedání těžkých věcí, které váš stav ještě zhorší. Většina bolestí bederní páteře zmizí do šesti týdnů, ale některé případy vyžadují dokonce chirurgické řešení. Většinou jde o drastické uskřípnutí nervu. Vedle ztráty kontroly nad svěrači a močovým měchýřem, je typickým symptomem zhoršující se slabost a ztráta citlivosti v nohou. V takovém případě je nutná bezodkladná lékařská pomoc.