Menu
Úvod  › 

7 designových pravidel, která byste měli dodržovat

K tomu, abyste si zařídili stylově a vkusně zařídili domov nepotřebujete nutně pomoc bytového architekta. Stačí dodržovat několik základních pravidel. Inspirujte se.

Zařízení bytu, které bude působit stylově, vkusně a zároveň se vám v něm bude příjemně bydlet, není nic složitého a nejsou k němu potřeba žádné magické formulky. Stačí, když se budete řídit vyzkoušenými pravidly a prověřenými tipy bytových architektů a zároveň dáte na svůj instinkt. Tato pravidla jsou hodná následování:

Plánujte s rozmyslem

Je jasné, že byste nejraději měli všechno zařízeno co nejdříve - nejlépe v jeden den, ale uvědomte si, že se svým rozhodnutím budete žít následujících několik let. Neuspěchejte to. Než si koupíte nový gauč, posaďte se na něj a vyzkoušejte ho v obchodě. Nový koberec si zajděte osahat "naživo", zajímejte se o recenze elektrospotřebičů. Dejte si s výběrem čas, uvažujte o možných variantách, výhodách i nevýhodách zvoleného řešení. Největší chybou, kterou při zařizování interiéru můžete udělat, jsou uspěchaná rozhodnutí.

Změkčete rohy

Naprostá většina bytového zařízení je pravoúhlá (stoly, rámy obrazů, židle...), proto přemýšlejte o tom, jak vnést do svého interiéru rovnováhu tím, že ostré rohy změkčíte. Dekorativní předměty proto vybírejte spíše oblé, aby opticky vyvážily ostré rohy v interiéru. Kulatý koberec nebo konferenční stolek udělá vašemu domovu výbornou službu.

Vyhýbejte se tématičnosti

Obývací pokoj ve stylu orientální čajovny nebo francouzské Provence vám může připadat jako vynikající nápad - nejspíš vám to vydrží i pár týdnů. Ale takto vyhraněná tématičnost se velmi brzo okouká a vy budete svůj byt jen velmi těžko měnit. Vsaďte proto raději na neutralitu. S takovým vybavením bude stačit, když obměníte barvu polštářů, vyměníte obrazy, nebo přidáte zrcadlo a váš domov bude vypadat rázem úplně jinak.

Vyberte správnou bílou

Pokud si myslíte, že s bílou nikdy nemůžete šlápnout vedle, jste na velkém omylu. Existuje nepřeberné množství odstínů bílé, včetně nejrůznějších zabarvení. A právě tónování výrazně ovlivňuje celkové vyznění místnosti. Ideálně byste měli svým vybraným odstínem vymalovat malý čtvereček zdi a sledovat pár dnů, jak vypadá tento barevný odstín v různém denním světle.

Zkuste si to v krabici

Vezměte si krabici od bot a zkuste si vymodelovat svůj pokoj s nábytkem, který budou suplovat krabičky od sirek, nebo půdorysné modely nábytku vystříhané z papíru. Zkoušejte, přesouvejte, měňte tak dlouho, dokud nenajdete ideální variantu. Bude to mnohem jednodušší, než přesouvat nábytek v reálu.

Nepodceňte podlahu

Podlahy jsou záležitostí, u které byste si měli odpustit experimentování. Uvědomte si, že jakákoli jiná změna v interiéru je jednodušší než výměna barevně či materiálově nevyhovující podlahy. Evergreenem bytových architektů jsou dřevěné podlahy, k nimž lze sladit prakticky jakékoli zařízení bytu a jsou uživatelsky příjemnější než například pocitově studená dlažba. Pro malé prostory byste vždy měli volit světlejší barvu, která prostor opticky zvětší a prosvětlí.

Tip redakce: Luxusní a velmi kvalitní podlahy v nepřeberném množství odstínů nabízí například firma Meister, kterou najdete na stránkách http://www.meister-podlahy.cz.


Oblíbená témata