Menu
Úvod  › 

6 tipů, jak zabavit dítě v zimním odpoledni

Venku je zima, bláto a brzo tma. Jak zabavit dítě v pohodlí domova, když počasí nepřeje venkovním zábavám ? a nechcete ho posadit před televizi? Inspirujte se následujícími tipy.

Zima s dětmi je super, pokud venku sněží, nebo alespoň mrzne, a můžete se věnovat zimním sportům nebo venkovním radovánkám. Když je ale všude bláto, mlha, nevlídno a po sněhu či ledu ani památky, zabavit dítě na celé odpoledne je skutečná výzva. Zapojte fantazii a najděte sobě i svým dětem zábavu na zimní odpoledne, která vás všechny obohatí mnohem víc než sledování televize nebo hraní počítačových her. Inspirujte se:

1. Tmavé doupě.

Využijte toho, že se brzo stmívá a udělejte si s dětmi noční doupě. K jeho vytvoření vám bude stačit pár dek, osušek, spacáků či polštářů a židle, přes které vše přehodíte. Děti budou z bunkru uprostřed obýváku nadšené. Zejména pokud ho doplníte ještě o baterky, čelovky a svítící hračky. Všechny předměty, které jsou za denního světla pro děti nezajímavé a okoukané, získávají ve tmě najednou úplně nový rozměr. Udělejte si noční bojovku.

2. Abecední hledání.

Pokud máte doma předškoláka, nebo dítě na prvním stupni základní školy, naprosto jistě se mu bude líbit hra na abecední hledání. Vyberete jedno písmeno abecedy a dítě má za úkol najít ve vašem bytě pět věcí, které na inkriminované písmeno začínají. Jestliže chcete udělat hru napínavější, můžete po bytě poschovávat kartičky s písmeny, které děti nejprve musí najít a teprve poté bude hledat předměty, které na dané písmeno začínají.

3. Nákupní košík.

Jestliže už vaše děti umí číst, můžete mu napsat nákupní seznam, vybavit ho taškou a vyslat ho po bytě, aby našlo ty věci, které má na seznamu. Procvičí se tak ve čtení, ale i v orientaci a fantazii. Seznam totiž může obsahovat i takové předměty jako "cokoli oranžového", "něco, co moc krásně voní," a tak dále.

4. Zábavná koupel.

Může vám to připadat trochu zvláštní, ale uvidíte, jakou budou mít vaše děti radost, když jim dopřejte koupel nikoli jen jako povinnou součást hygieny, ale jen tak pro zábavu. Pokud jsou vaši potomci zvyklí koupat se každý den večer, koupel, kterou jim dopřejete odpoledne, budou vnímat jako nečekanou atrakci. Napusťte jim vanu a nechte je hrát si například s hrnci, pánvemi, plastovými kelímky a dalšími předměty, které obvykle ke koupání nepatří. Uvidíte, na jak dlouho se zabaví.

5. Papírové koule.

Sesbírejte všechen starý papír, který se ve vaší domácnosti povaluje (noviny, magazíny, obálky apod.) a udělejte z nich papírové koule. Pokud si netroufnete přímo na papírovou bitvu, můžete se jimi zkusit trefovat na různé cíle (do odpadkového koše, do hrnců atd. Záleží jen na vaší fantazii, jak svou papírovou munici využijete.

6. Domácí party.

Neexistuje dítě, které nemělo rádo party a oslavy. Udělejte si jednu takovou doma, i když nemá nikdo narozeniny (prostě oslavte třeba jen to, že je středa). Udělejte si odpolední diskotéku, nakupte balónky, frkačky... Tancujte, udělejte drobné občerstvení, klidně si můžete dát i dětské šampaňské. Udělejte zkrátka z všedního nezajímavého odpoledne den, na který budete rádi vzpomínat.