Menu
Úvod  ›   ›   › 

10 způsobů, kterými vám běh zlepší zdraví

Váháte, zda začít běhat? Po přečtení následujících deseti bodů si stoprocentně obujete boty a vyrazíte na trať.

Vědci tvrdí, že objevili skutečný elixír mládí a není jím nic jiného než běhání. Četné studie potvrdili, že pravidelný běh zlepšuje nejen zdraví, ale i pocit pohody a psychické rovnováhy. Čtěte, co všechno udělá běh pro vaše zdraví:

1. Zlepší vám zrak.

Ačkoli si lékaři nejsou jisti, proč tomu tak je, zjistili, že lidé, kteří pravidelně běhají, mají o více než polovinu menší pravděpodobnost, že je postihne ztráta zraku spojená se stárnutím.

2. Prospívá krevnímu tlaku.

Běžci, kteří uběhnout minimálně deset kilometrů za týden, mají o čtyřicet procent menší pravděpodobnost, že budou mít problémy s krevním tlakem a o třetinu menší pravděpodobnost problémů s vysokým cholesterolem ve srovnání s těmi, kteří neběhají.

3. Výkonnnější penis.

Muži, kteří spálí za týden minimálně tři tisíce kalorií, což se rovná přibližně pěti hodinám běhu, mají o třiaosmdesát procent menší pravděpodobnost, že je postihne erektilní dysfunkce.

4. Posílí vaše kosti.

Běh posiluje kosti lépe než kterákoli jiná aerovní aktivita, uvádí výzkum z University of Missouri. Vědci v jeho průběhu srovnávali hustotu kostí běžců a cyklistů. Třiašedesát procent cyklistů mělo nízkou hustotu kostí, zatímco tento zdravotní problém se projevil jen u devatenácti procent běžců.

5. Bude vám to lépe myslet.

Britští vědci zjistili, že lidé, kteří zahajují den běháním, dělají v rámci své práce méně chyb, jsou koncentrovanější a ve své práci obecně produktivnější.

6. Zachová vám aktivní mozek.

Výzkum, jehož výsledky publikoval Journal of the American Geriatrics Society, ukázal, že lidé, kteří v mládí běhali, mají menší riziko, že se u nich v pozdějším věku rozvine demence.

7. Budete lépe spát.

Lidé, kteří pravidelně běhají, mají mnohem méně problémů se spánkem a usínáním než ostatní lidé.

8. Žádné nachlazení.

Lidé, kteří pravidelně běhají, mají o osmnáct procent menší pravděpodobnost, že se u nich objeví infekce horních dýchacích cest, jak dokázala studie ze Švédska. Pravidelná pohybová aktivita totiž povzbuzuje činnost imunitního systému.

9. Lepší dýchání.

Vědci zjistili, že běhání pomáhá ke zlepšení stavu i astmatikům. Ke zlepšení dochází už po třech měsících pravidelného běhání.

10. Delší život.

22 výzkumů dokázalo, že stačí běhat dvě a půl hodiny týdně a máte o dvacet procent menší pravděpodobnost, že zemřete předčasně než vaši neběhající kolegové.