Menu
Úvod  › 

10 věcí, které byste měla vědět o kojení

Kojení rozhodně stojí za to, abyste ho vyzkoušela. Zároveň však má spoustu úskalí. Tady je deset skutečností, které byste o něm měla vědět.

1. Je nenahraditelné

Rozhodně na vás nemíníme vyvíjet nátlak a přesvědčovat vás, že každá žena na světě musí kojit. Pokud však nemáte vážný důvod pro opak, měla byste se o kojení alespoň pokusit. Mateřské mléko totiž obsahuje protilátky, které nemohou být vyrobeny průmyslově. Kojené děti jsou méně často nachlazené, méně často trpí zánětem dutin či ušními infekcemi. Také mají méně často průjmem, zácpou a existuje menší riziko, že se u nich rozvine alergie.

2. Pomůže i vám

Z dlouhodobého hlediska kojení představuje účinnou prevenci rakoviny prsu a vaječníků. Aktuálně tělesný kontakt pomáhá při vytvoření pout s vaším dítětem. Přinutí vás sednout si, být v klidu a soustředit se jen na kojení. Jde o čas, kdy jste sama se svým dítětem. Navíc se při kojení vyplavuje hormon oxytocin, který pomáhá při zavinování dělohy. Bonusem je, že se při něm spalují kalorie.

3. Na začátku je obtížné

Připravte se na to, že první dny pro vás bude zkušenost s kojením nepříjemná, či dokonce bolestivá. Jakmile se ale dítě správně přisaje, pocit nepohodlí by měl být s každým kojení menší a menší, až postupem času zmizí docela. Bolest ale nikdy neignorujte; zatvrdlá místa v prsu spojené s otokem a zarudnutím může být zatvrdlé mléko, které může vést k zánětu prsu (mastitidě), vážné infekci, která se léčí antibiotiky.

4. Ušetří vám peníze

Umělé mléko není levnou záležitostí, kdežto mateřské mléko máte k dispozici zdarma. Náklady na kojení představuje pouze potenciální nákup odsávačky mateřského mléka, kloboučků na kojení. Kojením v prvním roce života dítěte můžete ušetřit několik tisíc.

5. Musíte dodržovat životosprávu

Dbejte na vyvážený jídelníček a denně byste měla vypít tři litry vody, zatímco kojíte. Denně byste měla přijmout tři sta až pět set kalorií navíc. Také byste se měla naučit odpočívat, protože stres negativně ovlivňuje spouštění mléka. Před kojením si můžete dát teplou sprchu nebo vypít teplý nápoj, který spouštění mléka podpoří.

6. Je velmi pohodlné

Nemusíte podnikat žádný zběsilý noční lov do lékárny za umělým mlékem. Žádná složitá příprava a ohřívání mléka ve čtyři v noci. Mateřské mléko je neustále k dispozici a v optimální teplotě. Díky němu je i jednodušší cestování, protože nemusíte řešit, jak přepravit na dlouhou cestu teplou vodu a podobně.

7. Má ideální složení

I když umělá mléka obsahují spoustu vitamínů, živin a dalších látek pro zdraví dítěte, mateřské mléko obsahuje ještě celou řadu látek, které odborníci nedokáží průmyslově vyrobit a nahradit. Vaše mateřské mléko má ideální složení přesně pro vaše dítě.

8. Můžete odsávat

Na počátku kojení ženy často odsávají, aby povzbudily tvorbu mléka. Pokud máte nalitá prsa a víc mléka, než dokáže vaše dítě vypít, rozhodně odstříkávejte. Zabráníte tak zatvrdnutí mléka a potenciálnímu zánětu prsu. Stejně tak vám odsáté mléko umožní zanechat dítě na hlídání někomu jinému a vyrazit si vez něj. Odstříkané mléko vydrží osm hodin při pokojové teplotě, čtyřiadvacet hodin v ledničce a tři měsíce v mrazáku.

9. Ukončení není tragédie

Zatímco některé ženy bojují s odstavením a dětmi, které vyžadují stále kojení, jiné jsou pro změnu frustrované, když jejich potomek ztratí o jejich mléko zájem. Pokud je to právě váš případ, nemějte výčitky svědomí. Chyba není ve vás ani ve vašem mléku. Každé dítě má jiné nároky a potřeby.

10. Důvěřujte svým instinktům

Každá žena je jiná. Stejně tak i každé dítě. Důvěřujte svému tělu i instinktům. Jestliže budete v pohodě, vaše tělo dokáže bez problémů vyrobit dostatek mléka a zasytit dítě ideální potravou.